Revija Reporter
Svet

"Zgodovinski padec" BDP v Nemčiji: posledice bo čutilo tudi slovensko gospodarstvo

STA

30. jul. 2020 11:13 Osveženo: 11:15 / 30. 7. 2020

Deli na:

Napovedi kažejo, da bi se Nemčija še letos lahko znašla v tehnični recesiji.

Profimedia

Nemški bruto domači proizvod (BDP) je v drugem četrtletju upadel za 10,1 odstotka, kar predstavlja največji padec v nemški povojni zgodovini. Nemški statistični urad je ocenil, da gre za "zgodovinski padec", ki je bil na četrtletni ravni hujši tudi od padcev v finančni krizi v letih 2008 in 2009. Presegel je tudi napovedi analitikov.

Pandemija covida-19 je negativno vplivala tako na nemški uvoz kot izvoz, je pa v drugem trimesečju porasla potrošnja države, poročajo tuje tiskovne agencije.

Že v prvem četrtletju, še pred uvedbo najstrožjih omejitev za zajezitev pandemije, ki so prišle sredi marca, je največje gospodarstvo območja evra beležilo 2,2-odstotni padec.

Nemški minister za gospodarstvo Peter Altmaier je nedavno opozoril, da bo pandemija nemško gospodarstvo potisnila v najhujšo recesijo doslej in prekinila desetletje rasti.

Danes objavljeni podatki so presenetili tudi analitike, ki so menili, da bo nemški BDP med aprilom in junijem upadel za okrog devet odstotkov.

Nemški statistični urad je sicer danes objavil še, da je stopnja brezposelnosti julija v primerjavi z junijem ostala nespremenjena pri 6,4 odstotka, kar po ocenah analitikov morda lahko pomeni, "da je najhujše že mimo".

Nemčija je namreč sredi maja znova odprla tovarne, trgovine in restavracije ter s tem omogočila vnovično oživitev gospodarske dejavnosti.

Pred pandemijo je imela Nemčija petodstotno stopnjo brezposelnosti, v državi pa se zdaj v velikem obsegu koristi subvencioniranje skrajšanega časa. Zadnji podatki kažejo, da je maja država subvencionirala delo 6,7 milijona zaposlenih, potem ko je bilo teh aprila 6,1 milijona, marca pa 2,5 milijona.

"Današnji podatki so kot odsev v vzvratnem ogledalu," je ocenil analitik pri ING bank Carsten Brzeski. Gospodarska aktivnost namreč že okreva, je dodal.

Nemška vlada je sprejela obsežen program pomoči, da bi podjetjem pomagala prebroditi krizo, ki jo je povzročilo širjenje novega koronavirusa, in potrošnike znova spodbudila k nakupom. Med drugim bo pomagala tudi letalskemu prevozniku Lufthansa in turistični agenciji TUI, da bi preživela in ohranila delovna mesta.

Nemški gospodarski minister ocenjuje, da bi gospodarstvo znova lahko beležilo rast oktobra. Za celotno leto je ministrstvo napovedalo 6,3-odstotni padec BDP, naslednje leto pa naj bi se ta okrepil za 5,2 odstotka.