franci kek Lady

Petru Vilfanu je dal banano

steven-tyler Svet24.si

Sodnik zavrnil tožbo proti Stevenu Tylerju

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Od Žuglja do Žaklja: ko zloraba institucij ...

drama prenova-pl Reporter.si

Namesto države bo služil zasebnik: 2,55 milijona...

soudani hilal gw Ekipa24.si

Ojoj! Kaj je zgrešil veliki zvezdnik Maribora, ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

doncic Ekipa24.si

Bo igral? Navijači Dallasa v skrbeh zaradi ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Najekskluzivnejši klub sveta: Obama in nekdanji predsedniki ZDA

Deli na:
Najekskluzivnejši klub sveta: Obama in nekdanji predsedniki ZDA

Foto: Reuters

V Dallasu se je včeraj brez ideoloških razprtij zbrala četica predsednikov ZDA, ki so počastili slovesno odprtje predsedniške knjižnice in muzeja 66-letnega Georgea Busha mlajšega, sicer 43. predsednika ZDA.

Prišli so demokrat Jimmy Carter, republikanec George Bush starejši, demokrat Bill Clinton, republikanec in slavljenec Bush mlajši ter sedanji predsednik ZDA Barack Obama. Ob zvokih godbe na pihala so se pokazale nekdanje in sedanja prva dama ZDA, kot tudi številni nekdanji svetovni voditelji od britanskega premierja Tonyja Blaira do italijanskega Siliva Berlusconija.

Slavljenec se je ob prihodu na oder pošalil z vzklikom uvoda v pesem "O Happy Day" (veseli dan), Clinton pa je v svojem slogu stresal šale, dokler ni resno sklenil, da so takšni izrazi enotnosti pomembni, čeprav so razprave in razlike pomemben del vsake svobodne družbe. George Bush starejši se je z invalidskega vozička množici zahvalil, da je prišla izrazit podporo njegovemu sinu, Carter pa je izpostavil mirovno posredovanje Busha med južnim in severnim Sudanom ter povečanje pomoči Afriki.

Sproščeno in veselo vzdušje pod toplim pomladnim teksaškim soncem je bilo opazno od začetka do konca slovesnosti. Obama, ki je prišel v Belo hišo predvsem zaradi nasprotovanja politikam slavljenca, je dejal, da so razlike sedaj pozabljene, ker je jasno, da ima Bush mlajši rad svojo državo in ljudi, pa ne le tiste, ki volijo za republikance.

"Pravijo, da smo najbolj ekskluzivni klub na svetu. Res pa je, da smo bolj podporna skupina. Vsak od nas vam lahko pove, da ne glede na to, kako misliš, da si pripravljen na položaj predsednika, enostavno ni mogoče razumeti narave te službe, dokler ni tvoja, dokler ne sediš za tisto mizo," je dejal Obama, ki je imel za predhodnika le lepe besede. "V svoji koži se počuti udobno. Ve, kdo je. Ne pretvarja se. Svoje delo jemlje resno, vendar samega manj. Je dober človek," je dejal Obama.

Otvoritev predsedniškega centra na ozemlju Južne metodistične univerze v Dallasu je pomenila tudi prve resne nastope Obamovega predhodnika v javnosti, pred katero se je januarja 2009 skoraj povsem umaknil. Takrat ga je podpiralo 33 odstotkov Američanov, zadnja anketa televizije ABC pa mu daje skoraj enako mero podpore kot Obami (47 odstotkov).

ZDA so imele doslej v Beli hiši dva Busha in ugibanj, da je morda čas za tretjega, ne manjka. Nekdanji predsednik je za svojega brata Jeba Busha dejal, da bi moral kandidirati za predsednika. Nekdanji guverner Floride je bil sicer tisti Bush, ki so ga "vzgajali" za Belo hišo, vendar ga je George Bush mlajši kljub nasprotovanju očeta prehitel.

Mnenja so sicer deljena tudi znotraj družine. Jeb Bush je večkrat dejal, da ZDA niso pripravljene na še enega Busha, to pa je sedaj v pogovoru za televizijo NBC povedala tudi Barbara Bush, ki je znana po tem, da ji bila vedno brez dlake na jeziku. "Jeb Bush je daleč najbolj usposobljen za predsednika. Vendar ne. Imeli smo dovolj Bushev. Ne gre le za štiri družine ali karkoli. Je še veliko drugih, ki so usposobljeni."

Čeprav ankete kažejo znano človeško lastnost, da čas večinoma prežene slabe misli in ohrani dobre, pa se Jeb Bush v primeru kandidature ne bi mogel izogniti osvežitvi spomina na nekatere najbolj sporne odločitve njegovega brata, na čelu z vojno proti Iraku in slabim ukrepanjem zvezne vlade po orkanu Katrina.

Okrog dva hektarja velik predsedniški center sicer spominja tudi na nekatere bolje sprejete odločitve, kot je krepko povečanje pomoči za boj proti aidsu v Afriki in drugje. Razstavljen je megafon, s pomočjo katerega je Bush na ruševinah Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku obljubil maščevanje za teroristične napade 11. septembra 2001.

Pri oblikovanju je sodelovala Barbara Bush, zaradi česar je morda opazno tudi nekaj humorja. Razstavljeni so namreč slavni opilki glasovnic s Floride, ki simbolizirajo še vedno sporne volitve leta 2000. Po dolgem ponovnem preštevanju glasov je vrhovno sodišče ZDA udarilo po mizi in zmago proti demokratu Alu Goru pripisalo Bushu.