Revija Reporter
Svet

Mattarella obsodil "neusmiljeno nasilje" Titovih partizanov

STA
1 236

11. feb. 2025 6:00

Deli na:

Italijanski predsednik Sergio Mattarella

Italijanski predsednik Sergio Mattarella je ob včerajšnjem dnevu spomina na fojbe in množični odhod Italijanov iz Istre in Dalmacije obsodil nasilje, ki so ga zagrešili Titovi partizani, in opozoril, da so bili ti dogodki v preteklosti prezrti. Premierka Giorgia Meloni pa je poudarila, da Italija ne bo pozabila teh dogodkov.

Mattarella je na slovesnosti v predsedniški palači v Rimu ob dnevu spomina na poboje v fojbah obsodil "neusmiljeno nasilje", ki so ga nad Italijani zagrešili Titovi partizani.

Hkrati je bil kritičen do tega, da so antifašisti v povojnih letih v Italiji grozodejstva fojb pometli pod preprogo, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa. "Žalostna zgodba izgnancev je bila podcenjena in včasih celo prezrta," je dejal Mattarella.

V Italiji dan spomina na fojbe in eksodus Italijanov iz Istre, z Reke in iz Dalmacije 10. februarja - v spomin na dan, ko je bila podpisana pariška mirovna pogodba - obeležujejo od leta 2005.

Mattarella je v govoru v palači Kvirinale tudi poudaril pomen pomiritve in sprave. "Danes so na naši celini države in narodi, ki so se v preteklosti med seboj bojevali, skupaj v Evropski uniji in si delijo vrednote," je dejal.

Premierka Giorgia Meloni pa je dejala, da je poklon žrtvam pobojev v fojbah in množičnih izgonov Italijanov potreben za resnico in pravico.

Meloni je na družbenem omrežju X tudi objavila videoposnetek svojega lanskega obiska bazoviških fojb in ob tem zapisala, da se "ob dnevu spomina poklanjamo žrtvam fojb in vsem, ki so preživeli tragedijo eksodusa, boleče strani naše zgodovine, ki je bila predolgo pozabljena", še poroča Ansa.

"Spominjati se je dolžnost do resnice in pravice, da bi počastili tiste, ki so trpeli, in prenesli ta spomin na nove rodove. Italija ne pozablja," je v objavi zapisala premierka.

V Italiji so tudi letos dan spomina na fojbe in množični odhod Italijanov iz Istre in Dalmacije zaznamovali s številnimi prireditvami, vrhunec pa predstavljata tradicionalna slovesnost v predsedniški palači v Rimu in v Bazovici, ki je letos v luči nedavnih dogodkov po poročanju Primorskega dnevnika potekala ob povečani navzočnosti varnostnih organov.

Slovesnosti na spominskem območju v Bazovici se je med številnimi predstavniki italijanskih oblasti udeležil tudi minister za pravosodje Carlo Nordio, ki je med drugim opozoril na brutalnost totalitarizmov in različne oblike sovraštva.

Pri tem je po poročanju Primorskega dnevnika med drugim poudaril, da danes živimo v miru, in narodi, ki so bili nekoč sovražniki, gojijo prijateljske odnose. "Naši sosedi Slovenci so danes povezani z nami v skupni Evropi," je dejal Nordio.

Pred dnevi so neznanci oskrunili območje spomina v Bazovici, kjer so ob vhodu vanj v slovenščini napisali "Trst je naš" ter "Smrt fašizmu svoboda narodom". Incident je obsodilo več italijanskih politikov, pa tudi stranka slovenske manjšine v Italiji Slovenska skupnost (SSk) in Društvo TIGR Primorske.