Revija Reporter
Svet

Evropski liberalci snubijo Macrona, ki pa se jim ne pusti zapeljati

STA

11. sep. 2018 6:00

Deli na:

Emmanuel Macron

Profimedia

Vodja evropskih liberalcev, bivši belgijski premier Guy Verhofstadt je v nedeljo dejal, da je njegova politična družina pripravljena na zavezništvo s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom v kampanji za evropske volitve maja prihodnje leto, ki ga je opisal kot "proevropsko alternativo nacionalistom". A Macron je zadržan.

Verhofstadt je zavezništvo politične skupine evropskih liberalcev v Evropskem parlamentu (Alde) in Macronove stranke Naprej, republika napovedal v pogovoru za francoski časnik Ouest-France. Predlagal je celo ime zanj - "Generacija Evropa".

A vodilni predstavnik Macronove stranke Naprej, republika Christophe Castaner je bil v komentarju zadržan. "Nismo pripravljeni na zavezništvo," je dejal v nedeljo za tiskovno agencijo Reuters.

Macron se tako še vedno ne želi jasno opredeliti na evropskem parketu, čeprav so evropske volitve vse bliže. Se pa o sodelovanju že ves čas pogovarja s podobno mislečimi strankami, na primer s špansko stranko Ciudadanos.

Francoski predsednik tudi ni navdušen nad konceptom vodilnih kandidatov (spitzenkandidaten), ki predvideva imenovanje vodilnega kandidata evropske politične družine, ki naj bi postal predsednik Evropske komisije.

Kritikam tega procesa se je sedaj pridružil tudi Verhofstadt, ki pravi, da je bila njegova skupina sprva naklonjena temu procesu, a je postala zelo kritična, sploh ko je propadla pobuda za vzpostavitev vseevropskih list, ki je utemeljevala ta koncept.

Bivši belgijski premier zdaj pravi, da je koncept vodilnih kandidatov sistem, v katerem je nemška kanclerka Angela Merkel tista, ki odloči, kdo bo predsednik Evropske komisije.

Oba, Verhofstadt in Macron, sta v minulih dneh tudi napadla EPP zaradi premehke drže do madžarskega premierja Viktorja Orbana. Tako sta se postavila v opozicijo voditelju, ki mu EU očita spodkopavanje demokracije in drugih temeljnih evropskih vrednot.

V Alde se sicer dejansko pogovarjajo o sodelovanju z Macronom in v prihodnje tudi je pričakovati neke vrste zavezništvo evropskih liberalcev s francoskim predsednikom, a to naj bi bila zelo ohlapna združba podobno mislečih.

Evropski liberalci neuradno tudi izpostavljajo, da so zanje - za razliko od EPP - ključne ideje, ne funkcije. Kandidat za vodilnega kandidata EPP Manfred Weber je v najavi kandidature izpostavil željo, da bi postal predsednik komisije.

Evropska liberalna družina naj bi se predstavila z več obrazi, med katerimi zagotovo ne bo manjkala Danka Margrethe Vestager, ki je verjetno najbolj priljubljena evropska komisarka. Omenja pa se tudi nizozemski premier Mark Rutte.

Ali bodo liberalci na koncu izbrali svojega vodilnega kandidata ali bodo bojkotirali ta proces, naj bi bilo jasno na njihovem kongresu, ki bo od 8. do 10. novembra v Madridu.

Evropski liberalci, ena treh najstarejših evropskih parlamentarnih skupin, ki so sedaj po velikosti na četrtem mestu, računajo na to, da bi v sodelovanju z Macronom zasedli drugo mesto na volitvah.

Na teh se sicer znova pričakuje zmaga EPP, a z nekoliko skromnejšim rezultatom kot leta 2014. Pričakuje se tudi krepitev evroskeptičnih sil, zato je po volitvah pričakovati neke vrste koalicijo proevropskih sil.