Vključitev Xija in njegove misli v temeljni dokument kitajske komunistične partije je utrdila njegov status najmočnejšega kitajskega voditelja v zadnjih desetletjih in nakazuje, da bi lahko ostal dosmrtni vrhovni voditelj azijske sile.
Do zdaj sta bila v statut partije vključena le ustanovitelj komunistične Kitajske Mao Zedong in arhitekt tržnih reform Deng Xiaoping. In Mao je bil edini, ki je bil vključen še za časa svojega življenja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vpis "Xi Jinpingove misli o socializmu s kitajskimi značilnostmi za novo obdobje" v statut je bil eden osrednjih dogodkov teden dni trajajočega kongresa partije, na katerem se je zbralo okoli 2300 delegatov. Amandma, s katerim so Xijevo ime vključili v dokument, poudarja, da bo njegova misel "svetilnik za delo partije".
Njegov koncept daje velik poudarek na vlogi partije pri vodenju vseh vidikov države z 1,4 milijarde prebivalcev - od gospodarstva do spletnih družbenih medijev.
"Neutrudno si moramo prizadevati in prevzeti vodstvo na poti uresničitve preporoda kitajskega naroda," je v sklepnem govoru na kongresu dejal 64-letni Xi.
Profesor s kitajske univerze v Hongkongu Willy Lam meni, da bo Xiju vključitev njegovega imena v partijski statut omogočila, da bo postal kot Mao - dosmrtni voditelj, če mu bo le zdravje to dopuščalo.
V statut partije sta bila sicer vključena tudi politična koncepta Xijevih predhodnikov Jiang Zemina in Hu Jintaa, vendar brez omembe njunih imen in še to šele po njuni upokojitvi.
Xi bo na kongresu nedvomno dobil še en petletni mandat na čelu partije. Poleg tega bo v najvišje organe partije poskušal spraviti svoje zveste kadre, pri čemer je možno, da ne bo predstavil svojega morebitnega naslednika.
Delegati so na kongresu izvolili nov centralni komite partije, ki šteje 204 člane, med katerimi je samo deset žensk. Ta bo v sredo na prvem zasedanju izbral nove člane politbiroja in izmed njih člane stalnega komiteja politbiroja.
Xi je ob odprtju kongresa minuli teden razglasil, da je Kitajska vstopila v novo dobo z ambicioznim ciljem postati globalni voditelj do sredine stoletja. Njegovi načrti nakazujejo, da bo komunistična partije še naprej krepila nadzor v državi, kar verjetno pomeni, da zatiranja borcev za človekove pravice še ne bo konec.
Nekateri njegovi cilji, na primer izgradnja sodobne vojske do leta 2035, segajo v obdobje po koncu njegovega drugega mandata, s čimer nakazuje, da želi ostati v središču kitajskega političnega življenja še vrsto let, piše AFP.
Kljub Xijevi vse večji moči bo za uresničitev njegovih ciljev ključna sestava stalnega komiteja politbiroja, najpomembnejšega organa partije. Xi in premier Li Keqiang bosta po pričakovanjih ostala v stalnem komiteju, medtem ko se mora preostalih pet članov umakniti, ker so dosegli neformalno starost za upokojitev 68 let.
Med opazovalci ni soglasja, kdo bo izbran v organ in ali bo kdo izpostavljen kot morebitni Xijev naslednik. Če bodo izbrani pravi člani, bo to pomenilo, da ima Xi popoln nadzor nad stalnim komitejem politbiroja, komentira profesor s hongkonške univerze.
Kitajska komunistična partija je Xi Jinpinga postavila ob bok Mao Zedongu
24. okt. 2017 11:33 Osveženo: 11:33 / 24. 10. 2017
Kitajska komunistična partija je danes na zasedanju kongresa v Pekingu v svoj statut vključila ime svojega voditelja Xi Jinpinga, s čimer ga je povzdignila na panteon kitajskih voditeljev ob bok Mao Zedongu in Deng Xiaopingu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke