Po ameriški vojski, ki je v ponedeljek z dvema bombnikoma B-52 preletela otočje, ki mu Japonci pravijo Senkaku, Kitajci pa Diaoyu in nad katerim velja območje zračne obrambe, sta Peking preverjali še Japonska in Južna Koreja.
Kitajska zahteva, da letala, ki letijo nad spornim območjem, predložijo načrt leta, navedejo svoje poreklo in vzdržujejo dvosmerno radijsko zvezo. V nasprotnem primeru letalom grozijo "nujni obrambni ukrepi", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
A japonska obalna straža je včeraj sporočila, da je preletela območje, ne da bi upoštevala postavljena pravila, in pri tem ni naletela na nikakršen odpor. Enako naj bi storila japonska vojaška letala.
"Nismo spremenili običajnih operacij patruljiranja na območju, kjer je Kitajska razglasila območje zračne obrambe, in ne poročamo o načrtih letov," je povedal tiskovni predstavnik japonske obalne straže Jasutaka Nonaka. "Nismo naleteli na kitajska letala," je še zagotovil.
Tudi južnokorejska vojska je sporočila, da ni naletela na nikakršen odpor, ko je eno od njenih letal vstopilo v sporni zračni prostor.
Resnost Pekinga je sicer prva preverjala ameriška vojska, ki je sporno območje preletela z dvema bombnikoma B-52. Kitajska je 11 ur kasneje sporočila, da je njihova vojska spremljala celoten prelet, pri čemer pa niso zagrozili z neposrednim odzivom.
To pa se je spremenilo včeraj popoldne, ko se je Peking odločil na območje poslati svoja vojaška letala, ki naj bi odločneje zavarovala zračni prostor nad otočjem. Zaenkrat naj bi sicer šlo zgolj za "rutinsko patruljiranje" kitajskih vojaških letal, so poročali kitajski državni mediji, ki jih povzema britanski BBC.
Avstralija je sicer v sredo zaradi razglasitve območja zračne obrambe na pogovor poklicala kitajskega veleposlanika. Zunanja ministrica Julie Bishop je v sporočilu za javnost poudarila, da je čas in način, na katerega je Kitajska razglasila to območje, neprimeren v luči napetosti v regiji.
Filipini pa so izrazili zaskrbljenost, da bi Kitajska nadzor nad zračnim prostorom lahko razširila še nad sporna območja v Južnokitajskem morju.
Japonska si otoke Senkaku, ki so sicer najbližje Tajvanu, lasti že vse od leta 1895. Kitajska je začela delati težave v zadnjih letih, gre pa predvsem za tekmo med državama za naravne vire, saj je območje bogato z ribami in rudninami.
Japoinska in Južna Koreja preletavata sporne otoke, Kitajska tja pošilja svoja vojaška letala
29. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Japonska in Južna Koreja sta sporočili, da sta prekršili kitajska pravila za prelet območja nad spornimi otoki v Vzhodnokitajskim morju. Peking je na tem ozemlju razglasil območje zračne obrambe, tako japonska kot južnokorejska letala pa so ga preletela brez težav, so sporočili iz Seula in Tokia.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke