cg_zdravstveni_domovi Svet24.si

Prihodki v zdravstvu so se v petih letih povečali...

beli-pav Svet24.si

Foto: Beli pav ponosno razprl svoj rep

nov ct aparat, Pavel Berden in Dimitrij Kuhelj Necenzurirano

Bolniki v UKC Ljubljana ostajajo brez preiskav. ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

marjetka in rudi Njena.si

Poroka na prvi pogled: Rudi in Marjetka, ko ju ...

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Grabar-Kitarovićeva Milanoviću: Pomagaj Hrvaški iz krize in odstopi

Deli na:
Grabar-Kitarovićeva Milanoviću: Pomagaj Hrvaški iz krize in odstopi

Foto: Reuters

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je včeraj dejala, da bi bil najkonkretnejši ukrep za izhod države iz krize odstop hrvaškega premierja Zorana Milanovića. Hrvaška predsednica je odgovorila na Milanovićevo včerajšnje pismo, v katerem je predlagal sklic sveta za nacionalno varnost in predsednico države tudi povabil na sejo vlade.

Premier Milanović je hrvaški predsednici predlagal, da bi skupaj sklicala sejo sveta za nacionalno varnost, na kateri bi sprejeli smernice delovanja varnostno-obveščevalne službe letos.

Milanović je Grabar-Kitarovićevo tudi znova povabil na sejo vlade. Ob tem je pozdravil pobudo predsednice države, da bi imeli sejo o gospodarskem stanju v državi.

Kot so pojasnili v Banskih dvorih, je za to sejo pomembno, da bi predsednica pripravila konkretne predloge, načine za njihovo izvajanje in oceno finančnih učinkov.

Grabar-Kitarovićeva se je nekaj ur kasneje oglasila s sporočilom za javnost, v katerem je izpostavila, da je po temeljitih analizah in posvetovanjih z gospodarskimi strokovnjaki sklenila, da je najkonkretnejši predlog za izhod iz krize odstop predsednika hrvaške vlade.

Hrvaška predsednica je odgovor zapisala v šestih točkah. Med drugim je spomnila, da je prvi dan po prevzemu predsedniških dolžnostih minuli četrtek poklicala Milanovića in predlagala skupno sejo vlade zaradi težkega gospodarskega in socialnega stanja v državi.

"Če predsednik vlade ne bo upošteval tistega konkretnega predloga, predsednica od njega pričakuje konkretne predloge, načine za njihovo izvajanje in oceno finančnih učinkov kot tudi rešitve za izhod države iz krize, kar je ustavna obveznost vlade in ne predsednice", je odgovorila Grabar-Kitarovićeva. Na koncu pisma je sprejela Milanovićev predlog za sejo sveta za nacionalno varnost.

Poznavalci ob tem opozarjajo, da je bilo pričakovano, da bo sodelovanje med levosredinsko vlado in novo predsednico države, ki je po izvolitvi morala izstopiti iz HDZ, daleč od zaželenega sobivanja in da bo obremenjeno z medsebojnimi spopadi.

Iz HDZ so v zadnjem času večkrat sporočili, da bo najboljša novica za Hrvaško odstop premierja Milanovića in njegove vlade, za katero trdijo, da je najslabša v hrvaški zgodovini. Grabar-Kitarovićeva pa je med predvolilno kampanjo dejala, da bo njena prva poteza sklic skupne vladne seje na temo gospodarstva. Ob tem se je sklicevala na ustavna pooblastila, da predsednik lahko zahteva vladno sejo.

Milanović je odgovoril, da vlada predloga predsednice ni dolžna sprejeti in je prejšnji teden znova povabil predsednico, naj pride na katero koli vladno sejo.

Njegova vlada je na prvi seji po volilni zmagi Grabar-Kitarovićve 11. januarja novi predsednici omogočila, da bo izpolnila eno svojih glavnih predvolilnih obljub in preselila predsedniški urad s Pantovčaka v cenejše prostore v Visoki ulici, ki so bili v lasti vlade.

Grabar-Kitarovićeva je medtem svoj mandat začela na Pantovčaku, ker so ugotovili, da poslopje v Visoki ulici ni varnostno niti finančno najboljša rešitev, saj bi moral stroške preselitve plačati urad predsednice. Milanović naj bi se tega zavedal in je po mnenju poznavalcev pohitel z vladno odločitvijo, da bi od začetka mandata nove predsednice spodkopaval verodostojnost njenih obljub iz predvolilne kampanje.