Revija Reporter
Svet

Evroposlanci bi radi zaslišali in privili Zuckerberga

STA

19. apr. 2018 6:00

Deli na:

Evropski poslanci so v včerajšnji razpravi o škandalu Facebook v Strasbourgu zahtevali, da ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg v zvezi z zlorabo podatkov pride v Evropski parlament in poda pojasnila. Številni so izpostavili, da so podatki vredni vse več, mnoge pa skrbi, ker zloraba podatkov lahko vpliva tudi na volitve.

"Škandal kaže, da lahko zloraba podatkov vpliva na demokracijo in volitve," je v razpravi z evropskimi poslanci dejala evropska komisarka za pravosodje Vera Jourova. Ob tem je poudarila, da imamo Evropejci pravico do zaščite.

Zdaj je po komisarkinih besedah pomembno, da ponudimo pomoč skoraj trem milijonom ljudem v EU, ki jih je prizadela zloraba podatkov. Jourova pričakuje, da bo Facebook prispeval vse potrebne informacije ter polno sodeloval z britanskimi in irskimi oblastmi.

Komisarka je še poudarila, da za tradicionalne medije veljajo stroga pravila, družbeni mediji pa delujejo še skoraj povsem brez pravil. "Pravila, ki veljajo v realnem življenju, je treba spoštovati tudi na spletu," je dejala.

Evropski poslanci so zlorabo podatkov v razpravi ostro obsodili, številni pa so zahtevali, da Zuckerberg pride v Evropski parlament ter poda pojasnila in jim odgovori na vprašanja. Med njimi jih je nekaj tudi zahtevalo, da Zuckerberg prevzame odgovornost za škandal ali se opraviči.

Mnoge evroposlance skrbi dejstvo, da zloraba podatkov lahko vpliva tudi na volitve. Več sodelujočih v razpravi je poudarilo, da je treba preprečiti, da bi zloraba podatkov vplivala tudi na evropske volitve prihodnje leto. "Zaščititi moramo naše podatke in našo demokracijo," je pozvala poslanka Christel Schaldemose (S&D).

Številni so izpostavili, da so osebni podatki vredni vse več. Med drugim so jih označevali za novo zlato in nafto 21. stoletja. Ob tem pa jih je nekaj opozorilo, da osebni podatki niso vir, temveč pravica državljanov.

"Potrebujemo ustrezno ravnotežje med zasebnostjo in varnostjo. Ne moremo žrtvovati enega za drugo," pa je izpostavila poslanka iz vrst konservativcev (ECR) Helga Stevens.

Mnogi upajo, da se bodo razmere izboljšale z uredbo o varstvu osebnih podatkov, ki bo začela veljati 25. maja. "A uredba sama po sebi ne more nadomestiti poslovne etike in tudi družbene odgovornosti podjetij, zato so potrebne ustrezne sankcije in tudi v tem primeru je nujno potrebno na tem področju ustrezno reagirati," je opozoril slovenski evroposlanec Igor Šoltes (Zeleni). Primer Facebook pa je označil zgolj za vrh ledene gore, odprto Pandorino skrinjico, ki je pokazala, kakšno silno moč imajo digitalne platforme in kako lahko močno vplivajo na dogajanje v družbi.