Revija Reporter
Svet

ECB v pregled aktive večjih bank, ZDA znižale stopnjo brezposelnosti

STA

26. okt. 2013 9:42 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropska centralna banka (ECB) je ta teden sporočila, da bo novembra začela s pregledi kakovosti aktive v 128 najpomembnejših bankah. Pregled bo vseboval vse vrste naložb in bo povezan s stresnimi testi, ki jih bo evropski bančni regulator začel opravljati v naslednjem letu.

ECB želi zvišati temeljni kapital velikih bank z zdaj zahtevanih sedem na osem odstotkov.

V ZDA so ta teden objavili, da se je septembra število novih delovnih mest povečalo za 148.000, kar je manj od pričakovanih 180.000. Podatki so prispeli z zamudo zaradi zaprtja ameriške vlade, ki bo po ocenah investicijskih bank zmanjšalo gospodarsko rast za do 0,4 odstotne točke. Zaradi slabših podatkov o zaposlovanju bo ameriška centralna banka po vsej verjetnosti še podaljšala obdobje ohlapne monetarne politike.

Ameriški makroekonomski podatki, ki jih objavljajo vladne agencije, so po več kot dveh tednih zaprtja ameriške vlade le zagledali luč sveta. Število novih zaposlitev je borzne posrednike razočaralo, a po drugi strani se je stopnja brezposelnosti znižala na 7,2 odstotka. Prvotni odziv trgov je bil negativen, vendar so borze kmalu zatem nadaljevale z rastjo, le ameriški dolar ni uspel nadoknaditi izgubljenega. Nižji od pričakovanj so bili tudi podatki o številu prodanih stanovanjskih nepremičnin ter prva ocena indeksa PMI v proizvodnem sektorju.

Iz Evrope so prispeli podatki o indeksu nabavnih menedžerjev iz Nemčije, Francije in celotne Evrope, vsi pa so razočarali analitike, čeprav se z izjemo francoskega proizvodnega sektorja še vedno gibljejo nad vrednostjo 50, ki je meja med rastjo in krčenjem gospodarstva.

Indeks razpoloženja med nemškimi gospodarstveniki, ki ga meri nemški institut Ifo, kaže na to, da so v podjetjih še vedno optimistični glede obetov v prihodnjih šestih mesecih, vendar ne toliko kot v preteklem mesecu. Španija je po zadnjih podatkih izšla iz recesije, saj je bila gospodarska rast v tretjem četrtletju 0,1-odstotna, vendar stopnja brezposelnosti ostaja pri zelo visokih 26 odstotkih.

Kitajska gospodarska rast se je izboljšala v tretjem četrtletju, bila je 7,8-odstotna na letni ravni.

V prihodnjem tednu bodo v ZDA objavili podatke o prodaji na drobno, razpoloženju potrošnikov, inflaciji ter končno oceno indeksa PMI v proizvodnem sektorju. Iz Evrope bodo prispeli podatki o stopnji brezposelnosti, nemški prodaji na drobno ter razpoloženju nemških potrošnikov.

Razviti delniški trgi po svetu so teden končali višje, trgi v razvoju so imeli negativne donose. V ZDA je širši indeks Standard & Poor's 500 pridobil 0,88 odstotka in dosegel najvišjo vrednost v zgodovini. Industrijski indeks Dow Jones je porasel za 1,11 odstotka, tehnološki indeks Nasdaq pa 0,74 odstotka.

Frankfurtski indeks DAX se je ta teden zvišal za 1,36 odstotka, pariški indeks CAC 40 0,32 odstotka, londonski FTSE pa 1,49 odstotka.

Zagrebški indeks Crobex je upadel za 0,23 odstotka, beograjski indeks Belex za 0,67 odstotka, dunajski ATX pa je končal 1,22 odstotka nižje.

V Aziji je šanghajski osrednji indeks kljub dobrim makroekonomskim podatkom izgubil 2,77 odstotka, tokijski Nikkei pa kar 3,25 odstotka. Hongkonški Hang Seng je teden sklenil 2,75 odstotka nižje.

Slovenska borza je končala v negativnem območju, saj je indeks najpomembnejših podjetij SBI TOP izgubil 1,01 odstotka. Največ so izgubile delnice Mercatorja, ki so se pocenile za kar 6,81 odstotka.

Zahtevana donosnost na 10-letne ameriške obveznice je upadla na 2,51 odstotka, pri nemških obveznicah pa se je znižala na 1,75 odstotka. Donosnost italijanskih obveznic je narasla na 4,22 odstotka, donosnost španskih pa se je znižala na 4,17 odstotka.

Zahtevana donosnost slovenskih državnih obveznic z dospetjem v letu 2024 se je po podatkih elektronske borze MTS znižala na 6,31 odstotka.

Na valutnih trgih je evro pridobil 0,85 odstotka in je vreden 1,3804 dolarja.

Cena severnomorske nafte vrste brent je teden končala pri 106,93 dolarja za 159-litrski sod, kar predstavlja 2,74-odstotni padec. Cena zlata je pridobila 2,73 odstotka in končala pri 1352,30 dolarja za 31,1-gramsko unčo. Cena srebra je končala pri 22,57 dolarja za unčo oziroma 2,97 odstotka višje kot pretekli teden.