mlin Svet24.si

8-letnika skalpiralo na šolskem ogledu kmetije

medved, rjavi medved Svet24.si

Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

1701778337-dsc9818-01-1701778319724 Necenzurirano

"Kar sta na policiji počela Žakelj in Tonin, je ...

cernivceva 6a PL Reporter.si

Milijon in pol evrov vredne hiše gradbenega ...

620-24-reli1 Ekipa24.si

Grozljivka na reliju! Vsaj sedem mrtvih, 21 ...

marjetka-voglar-in-rudi-mlakar, poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Rudi premagal vse ovire in zanetil ljubezen

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Connecticut po pokolu v Newtownu sprejel ostrejšo orožarsko zakonodajo

Deli na:
Connecticut po pokolu v Newtownu sprejel ostrejšo orožarsko zakonodajo

Foto: Reuters

Guverner ameriške zvezne države Connecticut Dannell Malloy je včeraj podpisal novo zakonodajo, ki omejujejo pravico do orožja. Sprememba zakonodaje je posledica pokola 20 predšolskih otrok in šestih odraslih oseb decembra lani v Newtownu.

Prebivalci Connecticuta bodo lahko obdržali in še naprej kupovali orožje, vendar ne vsega. Poleg tega bodo pod strožjim nadzorom.

Seznam prepovedanega polavtomatskega oziroma napadalnega in drugega orožja se širi na 100 različnih vrst oziroma modelov, prepovedana bo prodaja nabojnikov s kapaciteto več kot desetih nabojev. Za tiste, ki so že v obtoku, bodo naredili poseben register.

Vsak, ki bo želel v Connecticutu kupiti puško, bo moral za to dobiti dovoljenje države. Pristojni organi bodo preverili, ali ima kriminalno preteklost in težave z duševnim zdravjem. Poleg tega bo moral opraviti tečaj varne uporabe orožja in oddati prstne odtise. Zakonodaja uvaja državni register vseh, ki so z orožjem že kršili zakone, težje bo kupiti tudi strelivo.


Državni kongres je predlog zakonodaje, o kateri so se pogajali od decembra lani, potrdil včeraj zgodaj zjutraj po lokalnem času, in sicer s podporo članov obeh strank, ki se niso ozirali na glasne proteste zagovornikov orožja pred kongresno palačo. Connecticut se je tako pridružil peščici držav v ZDA z malce strožjimi orožarskimi zakoni, vendar druge izbire ni imel.

Decembrska tragedija je bila namreč za državne politike preveč pretresljiva in preblizu doma. Connecticut je ob tem še liberalna zvezna država na severovzhodu ZDA, kjer so republikanci drugačni od svojih kolegov in celo od demokratov z juga in zahoda ZDA. Zanje so npr. pomembnejši nizki davki kot pa boj proti splavu in homoseksualcem.

Pokol Adama Lanze na osnovni šoli Sandy Hook se drugod po ZDA čuti veliko manj, kljub prizadevanjem predsednika ZDA Baracka Obame, da bi tudi zvezni kongres sprejel ukrepe za zmanjšanje nevarnosti množičnih pokolov. Orožarski lobi ima v Washingtonu prevelik vpliv.

Dokaz za to je podatek, da je po pokolu v Connecticutu le šest zveznih držav zaostrilo orožarsko zakonodajo - poleg Connecticuta še New York, Kolorado, Mississippi, Utah in Wyoming. Obenem je deset držav sprejelo zakone, ki širijo pravico do orožja. Med njimi sta Arkansas, ki je oborožil šolsko osebje, in Utah, kjer bodo orožje lahko kupili tudi duševni bolniki.