Revija Reporter
Svet

Še en problem za Italijo: volilna zakonodaja neustavna

STA

5. dec. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Italijansko ustavno sodišče je včeraj razsodilo, da je volilna zakonodaja v določenih delih neustavna. Poznavalci odločitev sodišča ocenjujejo kot potezo, ki bi lahko sprožila politično krizo. Sodišče je za neustavni razglasilo dve določili zakonodaje, med drugim to, da se stranki, ki na volitvah dobi največ glasov, da dodatne sedeže v parlamentu.

Ustavno sodišče je kot neustaven ocenilo tudi zaprti sistem, ki volivcem onemogoča izbiro posameznih kandidatov na strankarskih listah.

Volilni zakon je že od sprejetja tarča kritik vseh političnih strani, ustavno sodišče pa je ocenilo, da bi parlament, ki je bil izvoljen v skladu s tem zakonom, "še vedno lahko sprejel nov volilni zakon", kar italijanske stranke obljubljajo že več let. V Italiji so sicer izvedli že dvojne parlamentarne volitve po tem zakonu.

Sodba ustavnega sodišča pa povečuje pritisk na vlado premiera Enrica Letta, ki je obljubila spremembo zakonodaje. Ustavni sodniki so še sporočili, da bodo v prihodnjih tednih objavili pisno razlago svoje odločitve. Šele takrat bodo jasni tudi zakonski učinki sodbe, so dodali.

Po poročanju nemške tiskovne agencija dpa bi lahko 200 od 945 poslancev celo izgubilo sedež, če bi bil volilni zakon uradno razglašen za ničen. V tem primeru bi vlada Lette izgubila večino, kar pa bi sprožilo predčasne volitve. Temu scenariju bi se lahko izognili, če bi parlament v prihodnjih tednih sprejel nov volilni sistem.