Revija Reporter
Svet

Cerar: V Evropi ne sme prevladati strah

STA

25. mar. 2017 13:08 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Evropi kljub resnim izzivom ne sme prevladati strah pred populizmom in protekcionizmom, ne smemo dovoliti, da bi nas strah zavrl v iskanju priložnosti za mlade in za razvoj, je poudaril premier Miro Cerar v Rimu po podpisu rimske izjave ob 60. rojstnem dnevu EU. Rimska izjava po njegovi oceni verjetno ni dovolj ambiciozna, je pa izraz realnosti.

Rimska izjava po premierjevih besedah izraža zavedanje, da je Evropa v 60 letih postala zgodba o uspehu, saj še nikoli v zgodovini ni bilo toliko svoboščin, pravic in demokracije, še nikoli nismo živeli brez meja in predvsem v miru.

Obenem pa izraža zavedanje, da je EU na pomembni prelomnici, ko bo šla naprej ali pa je ne bo več. To zavedanje je vse močnejše, kar daje upanje, da bomo skupaj iskali pot za bolj čvrsto in povezano unijo 27 članic, je izpostavil Cerar.

Voditelji se z rimsko izjavo po premierjevih besedah zavezujejo, da bodo iskali odgovore na izzive tega časa: konflikte, terorizem, nezakonite migracije in socialno neenakost ter na sploh storili več za državljane Evrope.

Ob tem je premier izpostavil, da kljub resnim izzivom ne sme prevladati strah pred populizmi, ki nas želijo razdvojiti in vračati v konfliktno zgodovino, ne sme prevladati strah pred protekcionizmom in izolacionizmom.

Eno osrednjih vprašanj pri pripravi izjave je bila opredelitev do koncepta Evrope več hitrosti, s katerim želijo zahodne članice zagotoviti prožnejšo in učinkovitejšo unijo ter s tem njen obstoj, v vzhodnih pa vzbuja strah pred drugorazredno obravnavo in izključenostjo.

Kompromis je ohlapen zapis, da bodo članice tako kot v preteklosti "delovale skupaj, različno hitro in intenzivno, ko bo to potrebno, ob premikanju v isti smeri". Ob tem zatrjujejo , da bodo vrata vselej odprta tistim, ki se bodo želele pridružiti pozneje.

Slovenija je po Cerarjevih navedbah med najbolj integriranimi državami - je članica območja evra in schengna, poleg tega si prizadeva za vse tiste skupne vrednote in prakse, ki povezujejo najbolj povezane članice.

Vlada si po premierjevih besedah prizadeva za to, da je Slovenija zelo dejavna na ravni EU in da bi še bolj pospeševala povezanost na podlagi skupnih vrednot. "Za Slovenijo je EU nekaj dobrega samo, če v njej polno sodelujemo. To je v interesu naših državljank in državljanov," je izpostavil.

Zapleti s Poljsko in Grčijo v pripravah rimske izjave so po Cerarjevih besedah znak, da imajo nekatere države manj, nekatere pa več razumevanja za našo skupno pot, vendar verjame, da mora unija ostati povezana z osnovnimi načeli in da nihče ne sme biti izločen.

Ob tem premier izpostavlja, da članice unije pri povezovanju že zdaj ubirajo različne hitrosti in pristope ter da je najpomembnejša usmeritev k istemu cilju. Združena Evropa je proces, ki je izšel iz travme dveh svetovnih vojn, in dosežki niso samoumevni, je sklenil.