Revija Reporter
Svet

Bela hiša noče priznati prisluškovanja Angeli Merkel; obetajo se nova razkritja

STA

25. okt. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je včeraj zavrnil odgovor na vprašanje, ali so ZDA res vohunile za nemško kanclerko Angelo Merkel. "Ne bomo šli v podrobnosti glede obtožb, ki so bile objavljene," je dejal Carney na novinarski konferenci.

Predsednik ZDA Barack Obama je v sredo zvečer Merklovi po telefonu zagotovil, da ji ZDA ne prisluškujejo in ji tudi ne bodo. Ni pa povedal, ali so ji prisluškovali v preteklosti, kot to pričajo objavljeni dokumenti, do katerih je prišel nekdanji pogodbenik Agencije za Nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden, ki se je pred pregonom ameriške vlade zatekel v Rusijo.

Za objavo dokumentov skrbi ameriški odvetnik in novinar Glenn Greenwald, ki se pred rojaki skriva v Braziliji. Greenwald dobro pozna način delovanja medijev in skrbi, da zgodba ne utihne, saj ni objavil vseh dokumentov naenkrat, ampak jih objavlja po kosih in redno spravlja v zadrego Obamo, ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja in druge državne uradnike, ki se morajo opravičevati za prisluškovanje zaveznikom.

Argument ZDA, da vse države prisluškujejo druga drugi, v Evropi ni pomiril kritikov, kakor jih ni drugje po svetu. Brazilska predsednica Dilma Rousseff je zaradi prisluškovanja odpovedala državniški obisk v Beli hiši, ogorčeni so v Franciji, Nemčiji, Italiji, Mehiki in drugih zavezniških državah. Greenwald pa napoveduje nova razkritja.

"Ko gre za obtožbe glede obveščevalnih zadev, imamo na voljo diplomatske kanale, ki jih uporabljamo za razpravo o teh zadevah, ki so povzročile nekaj napetosti v odnosih z državami po svetu," je povedal Carney.