Revija Reporter
Slovenija

ZZR: Način reševanja Probanke in Factor banke je v nasprotju z evropskimi smernicami

19. sep. 2013 5:57 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zbor za republiko je včeraj organiziral okroglo mizo z naslovom “Zakaj rešujemo Factor banko in Probanko?”. Pri razpravi so sodelovali: mag. Bernard Brščič, ekonomist, mag. Andrej Šircelj, ekonomist, dr. Aleš Štrancar, direktor podjetja BIA Separations in dr. Boštjan M. Turk, izredni profesor.

V ZZR pravijo, da odločitev o nadzorovani likvidaciji Factor banke in Probanke s 1.030 mio EUR veliko garancijo pomeni nevaren precedens sanacije bank pod krinko zagotavljanja stabilnosti finančnega sistema. Banka Slovenija z uvedbo nadzorovane likvidacije prikriva svoje večletno katastrofalno delo na področju nadzora in regulacije bančnega sistema.

"Vse od leta 2008 je prenašala kapitalsko neustreznost in celo nesolventnost poslovnih bank, v letu 2013 pa želi breme svojega nedelovanja prenesti na slovenske davkoplačevalce. Odobritev 1.030 mio EUR velike garancije pomeni derogiranje obstoječe jamstvene sheme depozitov, kjer so primarni garant poslovne banke in šele nato subsidiarni proračun RS. Hkrati pomeni, da stroški bančne sanacije ne bodo prizadeli pravnih in fizičnih oseb, deponentov z vlogami nad 100.000 EUR. Vlada RS in Banka Slovenije sta s petkovo odločitvijo o reševanju dveh zasebnih bank v celoti z davkoplačevalskim denarjem izjemno povečali moralno tveganje in v enem dnevu potencialni javni dolg povečali za 3% BDP.

Upoštevajoč lastniško strukturo Probanke in Factor banke je moč sprejeti sklep, da Banka Slovenije in Vlada RS na račun davkoplačevalcev rešujeta premoženje omrežja Foruma 21. Način reševanja je v nasprotju z evropskimi smernicami, kjer morajo glavno breme bančne sanacije nositi lastniki, nezavarovani deponenti in bančni sistem kot celota, šele na koncu davkoplačevalci. Slovenski model bančne sanacije ekskulpira Banko Slovenije, lastnike obeh bank, njune velike deponente, ostale poslovne banke, torej vse v krivdni verigi razen davkoplačevalcev."

Aleš Štrancar: »Trojka nas ne bo rešila. Zanjo stoje tisti, ki so 20 let hodili v Bruselj. Rešimo se lahko samo sami. Kaj lahko naredimo? Meje so odprte; za njo so banke, v kateri lahko ljudje varno shranijo svoje prihranke.« 

Bernard Brščič: »Factor banka in Probanka sta bili bančni avtomat Foruma 21, pravi cvetober koalicije nacionalnega interesa. Z reševanjem omrežja F 21  uvajamo model bančnega socializma. Če je slovensko bančništvo odvisno od teh dveh obskurnih bank, se morajo komitenti drugih bank prijeti za denarnice.«

Andrej Šircelj: »Za sanacijo bank smo namenili štiri milijarde tolarjev, za likvidacijo teh dveh bank pa smo porabili že četrtino teh sredstev. Če bomo slovensko bančništvo reševali tako kot smo Factor banko in Probanko, s čimer so vse banke opredeljene kot sistemske, bi potrebovali 14 milijard evrov. Takšnega dolga in obresti nihče ne zdrži. /…/ Slišal sem, da se ekipe tujcev v Bruslju že pripravljajo za prevzetje naših ključnih institucij.«