Revija Reporter
Slovenija

Diplomanti na sončni upravi

Biserka Karneža Cerjak

22. jun. 2014 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Največ težav z zaposlitvijo imajo ekonomisti, pravniki in upravni organizatorji.

Številke govorijo same zase. Maja letos je bilo brez službe 5.983 mladih do 29 let s končano terciarno izobrazbo (diplomo višje ali visokošolske ustanove), od tega kar 2.267 s področja družbenih, poslovnih, upravnih in pravnih ved. Po podatkih Zavoda RS za zaposlovanje imajo med njimi daleč največ težav z zaposlitvijo ekonomisti, pravniki in upravni organizatorji.

Kot so poudarili na letošnjem posvetu Možnosti zaposlovanja mladih – iskanje rešitev v evropskem in slovenskem prostoru, ki jo je državni svet pripravil v sodelovanju z informacijsko pisarno Evropskega parlamenta, je zaposlovanje mladih eden izmed osrednjih problemov Evropske unije in Slovenije.

Slovenija v kritični skupini EU

V letu 2012 so mladi pomenili 17,5 odstotka vsega prebivalstva Slovenije. Od tega jih je imelo okoli 12 odstotkov visokošolsko izobrazbo, 57 odstotkov srednjo ali poklicno, 30 odstotkov osnovnošolsko in manj kot 1,5 odstotka nižjo nepoklicno in nepopolno šolsko izobrazbo.

Na Zavodu RS za zaposlovanje je prijavljenih okoli 36.000 mladih letno, med njimi jih je 12.858 v starosti od 15 do 24 let. V EU je povprečna nezaposlenost mladih okoli 22 odstotkov, v Sloveniji je bilo februarja letos nezaposlenih kar 26,1 odstotka mladih v starosti od 15 do 29 let (februarja lani je bilo 23,6 odstotka nezaposlenih), zaradi česar sodimo po besedah Mitje Bervarja, predsednika državnega sveta, v kritično skupino EU.

Ob podrobnejšem pregledu zadnjih podatkov Zavoda RS za zaposlovanje z dne 31. maja letos se potrjuje, da se med mladimi iskalci zaposlitve v starosti do 29 let in s končano terciarno izobrazbo (diplomo višje ali visokošolske ustanove) najtežje zaposlujejo diplomanti družboslovne, humanistične, upravne, pravne in poslovne smeri.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.