Lahovnik: Zaradi neprodaje NLB vsak državljan ob dva tisoč evrov
26. sep. 2013 10:22 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Ekonomist Matej Lahovnik pravi, da je NLB kot sistemska banka »too big to fail« in je država ne bo pustila propasti. »Če ne bo šlo drugače, jo bodo reševali neposredno s pomočjo evropskega reševalnega sklada za banke, ki bo v kratkem postal operativen, seveda ta tuja pomoč ne bo brezpogojna,« meni Lahovnik.
Trdi, da je bila NLB v preteklosti talka raznih omrežij, danes pa je obrnjeno – država je ujetnica NLB. Namesto da bi NLB v proračun vplačevala dividende državi, mora država vplačevati denar v banko.
Če bi NLB prodali s preglednim mednarodnim razpisom leta 2002, ko je KBC za nakup večinskega deleža ponujal 2,7 kratnik njene takratne knjigovodske vrednosti, bi država za svoj lastniški delež prejela okrog milijardo in pol evrov, je prepričan ekonomist in nekdanji minister za gospodarstvo. »Tako pa smo morali vanjo že do sedaj vložiti 1,2 milijarde evrov davkoplačevalskega denarja, pri čemer je glavnina sanacije slabih posojil še pred nami. Samo v primeru NLB je država z odločitvijo za neprodajo oportunitetno izgubila okrog štiri milijarde evrov, vsak državljan pa približno dva tisoč evrov oziroma dve povprečni neto plači,« še pravi Lahovnik. Po njegovo je NLB zato primer za to, kako so tranzicijska omrežja zlorabila pojem nacionalnega interesa za svoje koristi.
Zanimivo je, da do zdaj še noben bivši član uprav ali kreditnih odborov največje slovenske banke ni odgovarjal za sporne odločitve, ki so jih sprejele znane osebe na znanem kraju, v znanem času na znan komunikacijski način.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke