Združenje lastnikov nepremičnin poziva k skupnim akcijam proti davku
8. nov. 2013 9:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


V državnem zboru ni politične volje in možnosti za izboljšanje predloga zakona o davku na nepremičnine, ocenjuje Združenje lastnikov nepremičnin v Sloveniji. Predlog zakona je v več delih celo slabši od prvih osnutkov, opozarjajo. Člane in druge lastnike nepremičnin zato pozivajo, da se vključijo v skupne akcije.
V združenju, ki je "aktivno spremljalo priprave zakona o davku na nepremičnine in tudi sodelovalo s svojimi pobudami", so razočarani, ker so vlada in koalicijske stranke zavrnile večino njihovih predlogov.
Ob tem v sporočilu za javnost napovedujejo, da se bodo za svoja stališča do obdavčitve nepremičnin zavzemali tudi v bodoče. Skladno s tem bodo sprejemali ustrezne pobude in ukrepe.
Med temeljnimi pripombami na predlog zakona o davku na nepremičnine v združenju izpostavljajo, da se kot sistemski ukrep uvajajo davčne stopnje, ki večkratno presegajo dosedanjo davčno obremenitev. Gre tudi za pretiran poseg v lastninsko pravico, verjamejo.
Moti jih tudi, da je davek na nepremičnine, ki naj bi bil prihodek občinskih proračunov, oblikovan kot državni davek.
"Ker država potrebuje dodatne fiskalne prilive, naj uvede za čas krize dodatne davčne obremenitve, lahko tudi od nepremičnin, vendar naj določi njihovo začasnost," predlagajo. "Davek na nepremičnine naj se uvede ob široki davčni osnovi z najnižjo možno davčno stopnjo," pristavljajo.
Z zakonom bi bilo treba po njihovih navedbah preprečiti ekscesno obdavčevanje posameznih zavezancev, pravnih in fizičnih oseb, ki bi jih novi davek pahnil v socialne ali ekonomske težave. Zadevne olajšave bi morale veljati za individualno ugotovljene primere, nikakor pa ne za splošne kategorije zavezancev, dodajajo.
Nesprejemljivo se jim zdi tudi, da so podatki geodetske uprave edina metoda za ugotavljanje objekta obdavčenja in davčne osnove.
Poleg tega bi bilo, tako v združenju, treba dopustiti pravico do učinkovite in polne pritožbe, česar sedanji sistem ne omogoča.
"Obdavčitev 'nerezidenčnih' stanovanj je preveč zapletena, omogoča izogibanje in manipulacije, državljani jo občutijo kot šikaniranje in naj se zato opusti kot neučinkovita. Nezaželeno stanje na stanovanjskem področju naj se rešuje z bolj učinkovitimi metodami," svetujejo.
Trdijo še, da je treba o oprostitvah in dodatnih obremenitvah doseči širši družbeni konsenz ter opredeliti dovolj trdne strokovne podlage, kar naj ob parlamentarni obravnavi predloga zakona po nujnem postopku ne bi bilo možno.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke