Revija Reporter
Slovenija

Za Möderndorferja je nepomembno, da je Vilfanova naslednica zvesta Jankoviću

STA

12. maj. 2014 11:59 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Jani Möderndorfer

Bobo

Državni zbor se bo z odstopom člana poslanske skupine nepovezanih poslancev Petra Vilfana verjetno seznanil že v sredo, so za STA pojasnili v DZ. V sredo bo namreč izredna seja, ki jo bodo najbrž razširili s to točko. S tem bo Vilfanu prenehala funkcija poslanca.

Vilfan je namreč v nedeljo obvestil predsednika DZ Janka Vebra, da nepreklicno odstopa z mesta poslanca. To je sklenil po sobotni prometni nesreči v ljubljanski Šiški, v kateri je zbil pešca, po nesreči pa je alkotest pokazal 0,32 miligramov alkohola na liter izdihanega zraka. Dovoljena meja znaša 0,25 miligramov.

Vilfan je do nedavnega deloval kot poslanec PS in vodja te poslanske skupine Jožef Kavtičnik obžaluje sobotni dogodek. A meni, da je Vilfan pokazal, da je pokončen mož, ki ima visoka moralna in etična načela, zato njegov korak pozdravlja.

Odhajajočega poslanca bo v DZ predvidoma nadomestila Alenka Lampe, ki je v nedeljo za STA povedala, da bo mandat poslanke sprejela, namerava pa delovati v poslanski skupini PS. Kavtičnik še ne ve, v katero poslansko skupino prihaja Lampetova. Kot pravi, mora Državna volilna komisija najprej ugotoviti, ali v DZ res prihaja Lampetova.

Bi se pa Kavtičniku zdelo normalno, da Lampetova pride v PS, kajti tudi izvoljena je bila na njihovi listi. Se bo pa sama odločila, je dodal. "Vsak poslanec, ki želi z nami sodelovati in izpolnjevati program, je dobrodošel," je še povedal vodja poslancev PS.

Dejstvo, da bo Lampetova članica poslanske skupine PS, medtem ko Vilfan prihaja iz poslanske skupine nepovezanih poslancev, je za vodjo te poslanske skupine Janija Möderndorferja "popolnoma nepomemben podatek". Tako je namreč dejal pred današnjim posvetom s predsednikom republike Borutom Pahorjem glede morebitnih kandidatov za mandatarja.

Zakon o poslancih predvideva, da poslanec, ki mu je prenehal mandat in ne more nadaljevati prejšnjega dela oziroma dobiti druge ustrezne zaposlitve in ne izpolnjuje pogojev za upokojitev, ima do zaposlitve pravico do nadomestila v višini 80 odstotkov zadnje poslanske plače. Nadomestilo lahko prejema najdlje šest mesecev od prenehanja mandata.