Revija Reporter
Slovenija

Vlada dviga DDV za določene storitve, manj denarja za plače v javnem sektorju

STA

4. okt. 2012 15:08 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada je danes sprejela predlog proračunov za leti 2013 in 2014. V letu 2013 je načrtovan primanjkljaj v višini med 2,8 in 2,9 odstotka BDP. To bo vlada dosegla med drugim s pokojninsko reformo, petodstotnim znižanjem mase plač v javnem sektorju in zvišanjem DDV za določeno blago in storitve.

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril minister za finance Janez Šušteršič, naj bi se učinki pokojninske reforme pokazali že prihodnje leto, petodstotno znižanje mase plač pa je predvideno za celoten javni sektor, ne samo za državno upravo.

"Javni sektor je treba prilagoditi tistemu, kar je naše gospodarstvo realno zmožno sfinancirati," je pojasnil finančni minister. Ob štirih milijardah evrov proračunskih odhodkov za stroške dela v javnem sektorju to pomeni znižanje sredstev na tej postavki za približno 200 milijonov evrov, je izračunal. Kako se bo to doseglo, bo prepuščeno posameznemu javnemu zavodu, lahko pa vključuje različne ukrepe, ne le zmanjševanja števila zaposlenih.

Proračunski odhodki za leto 2013 so načrtovani v višini 9,5 milijarde evrov, kar je nekaj več kot letos, po Šušteršičevih besedah pa posledica uspešnega črpanja evropskih sredstev. Zaradi denarja iz evropskega proračuna lahko vlada načrtuje za 600 milijonov evrov več izdatkov za investicije. Glede krčenja odhodkov je še povedal, da je vlada dosegla tudi dogovor z občinami o znižanju povprečnine za leto 2013 za 3,3 odstotka.

Proračunski primanjkljaj bo prihodnje leto lahko znašal eno milijardo evrov, tako da se bo moralo v proračun steči 8,5 milijarde evrov. K tej številki bo dodatnih 70 milijonov evrov prispevala odločitev vlade, da za nekatero blago in storitve premakne stopnjo davka na dodano vrednost (DDV) z 8,5-odstotne v splošno stopnjo.

"Ali si v tem času res lahko privoščimo, da je toliko stvari obdavčenih z nižjo stopnjo?" je vprašal Šušteršič. Z 20-odstotno stopnjo DDV bodo tako obdavčeni tudi komunalne storitve, uporaba športnih objektov, časopisi in revije, hrana za male živali, storitve čiščenja oken, frizerske storitve ter dobava lončnic, sadik in rezanega cvetja.

Zaradi zvišanja DDV za komunalne storitve bodo mesečni računi slovenskih gospodinjstev za tri do štiri evre višji, je napovedal. "To pomeni, da vsako gospodinjstvo nekaj malega prispeva k naporom za reševanje krize," je dejal.

Dodatnih prilivov v proračun si vlada obeta tudi od javnega objavljanja davčnih dolžnikov, zvišanja okoljskih dajatev, sprememb pri davku na motorna vozila, večje obremenitve dražjih vozil, je nanizal.

Vlada načrtuje tudi dodatno obremenitev finančnega sektorja, in sicer bo po v vzoru obdavčitve zavarovalnih storitev predlagala uvedbo davka na vse finančne storitve. Šušteršič je omenil tudi spremembo davka na finančno vsoto bank, za katerega bo vlada predlagala, da velja le še dve leti.

Že danes je vlada sprejela tudi predlog novele zakona o dohodnini, s katero se bo uvedla pavšalna obdavčitev za osebe, ki opravljajo dejavnost in imajo letne prihodke manj kot 50.000 evrov. Več prihodkov iz naslova dohodnine pa si obeta od prepolovitve posebne olajšave za študentsko delo, odprave olajšave za čezmejne dnevne delovne migrante ter uvedbe cedularne obdavčitve prihodkov od najemnin.

Glede obdavčitve oddaje stanovanj v najem je Šušteršič pojasnil, da se bo priznalo 10-odstotne normirane stroške, na tako ugotovljen dohodek pa odmerilo 25 odstotkov davka. Stanodajalci bodo lahko uveljavljali tudi dejanske stroške, je dodal.

Za takšne ukrepe se je vlada po Šušteršičevih besedah odločila, ker se soočamo z zelo slabimi gospodarskimi razmerami, napovedi za 2013 pa so se še poslabšale. To pomeni izpad prihodkov za približno 150 milijonov evrov v prihodnjem letu, na drugi strani pa se bodo morali nekateri izdatki nujno povečati.

"Kljub temu mora vlada spoštovati zaveze, da ohrani proračunski primanjkljaj pod tremi odstotki BDP. Spoštovanje te zaveze je nujno, da ohranimo kredibilnost vlade in države," je poudaril finančni minister in ob tem opozoril na nujnost sprejetja tudi drugih reform, denimo glede reševanja slabih bančnih terjatev.

Šušteršič je še dejal, da bo zagotovo potrebno veliko napora, da bodo sindikatom pojasnili nujnost teh ukrepov. "Predlagali smo ukrepe, ki gredo tako na odhodkovno kot prihodkovno stran. Ustvarjamo realne osnove, da bo gospodarstvo v letu 2013 delovalo bolje kot doslej," je še dejal.