Revija Reporter
Slovenija

V DZ na tapeti pravosodje, zlasti delo Masleše in Fišerja

STA

4. jun. 2013 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Pred sredino izredno sejo DZ o stanju v slovenskem pravosodju se bodo danes sešli člani parlamentarnega odbora za pravosodje. Obravnavali bodo sklepe, ki so jih za plenarno sejo pripravili v poslanski skupini SDS in se med drugim nanašajo na ravnanja generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja in predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše.

Zahtevo za sklic izredne seje DZ glede stanja v pravosodju je SDS v DZ vložila 24. maja. V poslanski skupini namreč ocenjujejo, da je stanje v slovenskem pravosodju v širšem pomenu besede, torej na sodiščih in tožilstvih, več kot zaskrbljujoče.

Za odločanje v DZ zato predlagajo več sklepov - med drugim, da državni zbor državnotožilskemu svetu predlaga, da začne s postopki ugotavljanja odgovornosti generalnega državnega tožilca, sodnemu svetu pa, da se opredeli do dela predsednika vrhovnega sodišča.

Kot so zapisali, sodstvo ne deluje dovolj učinkovito in transparentno, zlasti pa ne dovolj hitro, s predolgim čakanjem na odločitve sodišč pa v kriznih razmerah največ izgublja zlasti gospodarstvo.

Kot primer zaskrbljujočega stanja v sodstvu v SDS izpostavljajo pobeg Hilde Tovšak, primer Balkanski bojevnik, afero Prijatelji v stečaju ter primer tožilke Aleksandre Štiblar.

V SDS so zahtevo za izredno sejo vložili, potem ko je sodišče iz pripora izpustilo Hildo Tovšak, sicer že pravnomočno obsojeno na zaporno kazen v drugi zadevi.

Zaradi primera sta višji sodišči v Ljubljani in Mariboru izvedli nadzor, ki je pokazal eno strokovno napako na mariborskem okrožnem sodišču. Nadzor nad Specializiranim državnim tožilstvom, ki ga je naročil generalni državni tožilec, pa še poteka.