Revija Reporter
Slovenija

V demokraciji politiki pridejo in gredo, pri nas pa je Janša na sceni že več kot 30 let, zato ljudje volijo za ali proti njemu

Igor Kršinar
36 7.077

3. apr. 2022 7:35 Osveženo: 10:05 / 03. 4. 2022

Deli na:

Janez Janša na slavnostni akademiji SDS

Bobo

V normalni demokratični družbi politiki pridejo in gredo. Če se spomnite Angele Merkel, se je po 16 letih vladanja poslovila, še prej je štiri leta stranko vodila v opoziciji. Podobno tudi Blair, Mitterrand, Kohl. Vsi politiki pridejo in gredo. Pri nas pa imamo politika, ki je na sceni že od leta 1990, ko je bil obrambni minister, torej je na sceni že več kot 30 let. Zato so vse volitve do zdaj od leta 1996 dalje volitve za Janšo in proti Janši.

Volivci so se torej opredeljevali, ali bodo glasovali za Janšo ali proti njemu. Na neki način je bila podobna situacija v Italiji, kjer je bil Berlusconi. Tudi on je bil na sceni zelo dolgo, ampak še vedno manj kot naš predsednik vlade. Tudi tam je bila podobna situacija, saj so se ljudje odločali za Berlusconija ali proti njemu.

Hočem povedati, ker se dostikrat govori, zakaj ljudje volijo proti določenemu človeku, zakaj se opredeljujemo za ali proti temu istemu človeku, je odgovor prav to: zato ker je tako dolgo na politični sceni. Tudi če gledamo njegov mandat: on zdaj vodi tretjo vlado. Mislim, da je prvo vlado zelo dobro vodil. To je bilo 2004 – 2008. Druga vlada je bila že bolj tako. Če ne bi bil tako egocentričen, kot je, bi v tistem trenutku, ko je KPK ugotovila, da ne zna pojasniti izvora svojega premoženja, za mandatarja predlagal nekoga drugega in koalicija bi šla naprej. Raje je videl, da je takratna opozicija prevzela oblast. Za njim potop.

V zakulisju z Igorjem Kršinarjem: Želijo si medije, karkšen je bil včasih Komunist (VIDEO) | Revija Reporter

Njegova tretja vlada pa se je začela z brutalnostjo. Epidemijo je izkoristil za krepitev svoje oblasti, za onemogočanje demokracije, sprožil je vojno proti medijem. Prosim lepo, kdo na Zahodu, ki ga imamo za vzor, npr. Avstrija, Nemčija, Francija, Belgija, se pa gre vojno z mediji? Pri nas pa se gre vojno z mediji. Ali pa ta zaplet s tožilstvom. Ni hotel potrditi tožilcev. Kregal se je z Evropsko unijo, komisarji, poslanci. Norčeval se je iz evropskih poslancev. Najprej jih je sam vabil v Slovenijo, potem pa se z njimi ni hotel srečati in jih je žalil na tviterju. Podobno velja za STA, pri čemer je treba vedeti, da je parlament sprejel zakon, ki ga vlada sploh ni hotela upoštevati. Ta zakon se je nanašal na financiranje STA.

Vmes je o stvareh odločilo ustavno sodišče, denimo o zakonu o nalezljivih bolezni. Potem so začeli napadati ustavno sodišče, češ da so oni krivi za epidemijo. Kakšen odnos je to do ustavnega sodišča? Ali pa da je kriva opozicija. Ampak recimo, če imamo predsednika vlade, vlado ali ministre, ki rečejo, da ne bodo spoštovali odločitev ustavnih sodnikov ali sodnikov, kako potem lahko pričakujemo od navadnih državljanov, da bodo spoštovali sodišča, če jih oni ne. To se mi zdi ključen problem: spodkopavanje inštitucij, vsakogar in vseh, ki ni »naš«, ki se z njim ne strinja.

VEČ V SPODNJEM INTERVJUJU OD 21.40 MINUTE DALJE