Revija Reporter
Slovenija

Bo Bojan Požar državi končno plačal več sto tisoč evrov davka? Če bo dovolj hiter, bi se lahko rešil morebitnega kazenskega pregona

Igor Kršinar
23 18.748

9. jan. 2024 6:00 Osveženo: 11:28 / 09. 1. 2024

Deli na:

Propadli politik Bojan Požar bi moral zdaj imeti dovolj sredstev, da poplača davčni dolg zaradi najemanja kreditov pri lastnem podjetju.

Primož Lavre

Zadnji dnevi minulega leta so bili za politika in novinarja Bojana Požarja posebno naporni. Medtem ko je bila večina že po dopustih, če ne fizično pa z mislimi, je sam moral poskrbeti za to, da bo imel v novem letu čim manj težav z davkarijo.

27. decembra je namreč postal ponosni lastnik družbe Lanaka Media, izdajateljice spletnega portala Požareport, ki jo vodi kot direktor. Prejšnja lastnica, njegova hči Maša Požar Kavtičnik, mu jo je prenesla v last neodplačno. 

S tem je Požar priznal troje. Prvič, da je bila njegova hči ves čas le slamnata lastnica družbe in da je bil njen lastnik v resnici on sam. Drugič, da je njegov dolgoletni poslovni model, v katerem si je neobdavčeno izplačeval dobičke v obliki posojil, teh je bilo na koncu že za vrtoglavih 999 tisoč evrov, najmanj vprašljiv, če ne nezakonit. In tretjič, da se očitno nadvse boji, kaj bo o tem porekla Finančna uprava RS (Furs), ali mu bo zgolj odmerila plačilo dodatnega davka ali pa proti njemu sprožila tudi kakšne druge postopke.

Propadli politik Bojan Požar sedi na dobrem milijonu evrov. Dobiček pa si izplačuje z neobdavčenimi kratkoročnimi krediti

Namesto da bi si težko prisluženi denar kot vsi ostali slovenski podjetniki izplačal in ob tem plačal 27,5-odstotni davek, je Požar izbral drugo pot. Večino dobičkov, ki jih je ustvarila družba Lanaka Media, teh je bilo leta 2022 že za 1,45 milijona evrov, si je izposodil, češ da jih bo vrnil, ko bo lahko. Dejansko je to naredil zato, da se je izognil plačilu davka.

Družba Lanaka Media, v kateri je zaposlen Požar, je imela leta 2022 za 38.261 evrov stroškov dela, od tega je šlo 30.493 evrov za plače. Ker je Požar edini zaposleni, to pomeni njegovo plačo na letni ravni. Če jo delimo z dvanajstimi meseci, dobimo približno 2500 evrov mesečno, kar po plačilih vseh obveznostih, kot so socialno in zdravstveno zavarovanje ter dohodnina, znaša med 1500 in 1600 evrov neto. Od takšnega prihodka pa seveda Požar ni bil sposoben vrniti skoraj milijon evrov vredno posojilo, še zlasti če vemo, da ima zelo razkošen slog življenja.

Ko je prišlo do zamenjave oblasti in so mu tudi na Fursu očitno prenehali gledati skozi prste, je ugotovil, da mora čim prej to urediti. Toda pred tem je moral lastništvo prenesti nase, resničnega lastnika. To sta s hčerjo tudi že naredila. Zdaj si lahko kot lastnik izplača pretekle dobičke, s tem denarjem pa poravna večino ali pa celotno posojilo svoji družbi. Dejansko bo šlo le za transakcijo na papirju, poknjižil bo minus in plus. Če bo dovolj hiter in bo poravnal posojilo, še preden bodo na Fursu uradno zaključili davčni postopek, bi se lahko rešil morebitnega kazenskega pregona.

Seveda bo moral državi plačati tudi zajetno vsoto davka, več sto tisoč evrov. Tudi zato Požar ob prehodu v novo leto zagotovo ni bil prešerne volje. Temu bi lahko pripisali tudi marsikatere članke, ki jih je v zadnjem času uperil proti vladi Roberta Goloba.