Revija Reporter
Slovenija

Ustavna koalicija: konstruktivnost NSI bi bila lahko kompenzacija Golobove vlade za Levico, če bi Golob obupal

Ivan Puc
2 1.470

2. okt. 2022 7:40 Osveženo: 7:51 / 02. 10. 2022

Deli na:

Konstruktivnost NSI bi bila lahko kompenzacija Golobove vlade za Levico, če bi Golob obupal in ne bi zdržal tempa in dovolj pragmatičnosti, kar zahteva vladanje.

Bobo

Dosežena ustavna večina (60 poslancev, koalicija jih ima 52) za ustavne spremembe bi bil velik met premierja in predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba.

O spremembah ustave, ki naj bi odpravila anomalije v naši ustavni ureditvi, je Golob na glas razmišljal že med kampanjo. Prav tako tudi prvak NSI Matej Tonin. V pogovoru predsedniškega kandidata GS in SD Milana Brgleza za Delo je ta izrazil veliko razumevanja za Golobov »odprt odnos« do NSI.

Ob razdrtju podpisa pogodbe za nakup osemkolesnikov so sicer v NSI glasno protestirali, vendar nič ne kaže, da bi bilo dogovarjanje koalicije z NSI ogroženo. V vladnih strankah bodo morali le še bolj popustiti že predstavljenim ustavnoreformnim zamislim NSI, razmišljajo nekateri.

A ne gre le za ustavne spremembe. NSI v gospodarskih družbah, ki jih kadrovsko nadzira vlada, drugače od SDS ohranja svoje kadre. Kot je v intervjuju za ponedeljkov Reporter povedal podpredsednik NSI Janez Cigler Kralj, so pripravljeni zapolniti vsa opozicijska mesta v komisiji, ki nadzira obveščevalno-varnostne službe (Knovs), torej tudi tista, ki jih še vedno noče zasesti SDS.

Kot vemo, je SDS želela tudi tokrat v opoziciji voditi komisijo za nadzor javnih financ in Knovs prepustiti NSI, pa je njeno vodenje nazadnje z glasovi koalicije uspelo prevzeti NSI.

Pričakujemo lahko, da bodo večini ustavnih sprememb v SDS nasprotovali, gotovo prenosu imenovanj sodnikov z državnega zbora na predsednika republike, kar so vladne stranke že vložile v parlamentarno proceduro. Priča smo torej uvodu v novo dinamiko odnosov med obema desnima oziroma desnosredinskima strankama.

Dr. Janez Pogorelec je v NSI glavni pripravljavec ustavnih sprememb.

In še: konstruktivnost NSI bi bila lahko kompenzacija Golobove vlade za Levico, če bi Golob obupal in ne bi zdržal tempa in dovolj pragmatičnosti, kar zahteva vladanje.

V NSI so med drugim dali pobudo tudi za spremembo volilnega sistema tako, da bodo imeli ljudje več vpliva na to, kdo je izvoljen na listah strank. Poenostavili bi postopek imenovanja vlade, ko bi parlament izvolil predsednika vlade, ta pa bi sam postavil svoj ministrski zbor, ki bi ga predsednik države zgolj formalno potrdil.

Dr. Janez Pogorelec je v NSI glavni pripravljavec ustavnih sprememb.