Revija Reporter
Slovenija

TVS: To so državni uradniki, ki so podpisovali milijonske pogodbe za zaščitno opremo

STA

30. apr. 2020 6:00

Deli na:

Joc Pečečnik in Zdravko Počivalšek s tovorom zaščitne opreme.

Posnetek zaslona

Vlada je na včerajšnji seji začela obravnavo poročila o stanju in dobavah zaščitnih sredstev in jo bo zaključila na današnji seji, so sporočili po seji vlade. Ob tem so v sporočilu dodali, da je vladi uspelo zagotoviti zadostno količino opreme, potrebne v epidemiji covida-19, kljub dejstvu, da so na globalnem trgu vladale izredne razmere.

"Slovenija se je ob začetku pandemije covida-19 srečala s pomanjkanjem zaščitnih sredstev, zaradi česar je bilo z namenom reševanja življenj treba pristopiti k nujnim nabavam zaščitnih sredstev in opreme," je zapisano v sporočilu po seji vlade.

Ravno dobava teh sredstev je v zadnjem tednu po oddaji Tarča na Televiziji Slovenija dvignila veliko prahu, opozicija je napovedala interpelacijo najmanj gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, če ne cele vlade, kljub prepovedi zbiranja je prišlo do protestov, k čim prejšnji, a verodostojni razjasnitvi okoliščin je pristojne institucije pozval tudi predsednik republike Borut Pahor. Vlada je odgovorila s pripravo poročila, ki so ga pristojni resorji pripravljali čez minule praznike.

Minister za obrambo Matej Tonin je sicer danes dejal, da je velika večina ljudi, ki so delali na preverjanju ponudb opreme ter ponudnikov in izvajanju dobav delala v korist Slovenije. Medresorska delovna skupina, ki jo je vodil državi sekretar na ministrstvu za obrambo, pa je odobrila ponudbe v približno polovici pogodb, ki jih je sklenil zavod za blagovne rezerve.

Zavod za blagovne rezerve je od sredine marca do 25. aprila sicer podpisal 59 pogodb za 183,7 milijona evrov. Po poročanju Televizije Slovenija pa so sklenili še 10 aneksov v vrednosti 82,9 milijona evrov. Naročena oprema je tako skupno vredna 266,6 milijona evrov.

Za podpise pogodb je bil sicer zadolžen zavod za blagovne rezerve. Uslužbenec zavoda Ivan Gale, ki je na Tarči pričal o pritiskih na zavod in lobiranjih za posamezne ponudnike s strani politikov in posameznikov iz kroga gospodarskega ministrstva, je po podatkih televizije podpisal 11 pogodb in tri anekse v skupni vrednosti 69 milijonov evrov. Nekdanji direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek je podpisal 13 pogodb v vrednosti 17 milijonov evrov. Največ pogodb je sicer podpisal finančnik zavoda Lojze Černe, vrednost teh pogodb znaša 139,8 milijona evrov.

Po torkovih navedbah ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška naj bi bile sporne tri pogodbe, ki jih je podpisal Gale. Po navedbah televizije naj bi šlo za pogodbe s podjetji OECO, MD Global in SLA Marketing.

Pogodba s podjetjem OECO iz Krškega je urejala nabavo mask v vrednosti treh milijonov evrov. Pred iztekom dobavnega roka iz pogodbe pa sta zavod in podpisnik Gale zahtevala podaljšanje roka do 15. maja in zvišanje kupnine na 4,9 milijona evrov. Ministrstvo zavodu za to ni podalo soglasja.

Gale pa je podaljšanje roka dobave zahteval tudi za pogodbo s podjetjem MD Global iz Zgornjih Hoč. Podjetje naj bi dobavilo 2,8 milijona mask za 9,97 milijona evrov. Ministrstvo je po poročanju televizije podaljšanje zavrnilo, ker naj bi bilo podjetje znano po prevarah. Vrednost pogodbe je skoraj šestkrat višja od letnega prometa podjetja.

S podjetjem SLA Marketing iz Destrnika pa je Gale podpisal pogodbo za nakup opreme, vredno 1,8 milijona evrov. Minister naj bi pred podpisom opozarjal, da je znesek previsok. Podjetje je na dan podpisa pogodbe dostavilo skoraj vso naročeno opremo.

V nabavo opreme pa naj bi bila vpletena tudi državna sekretarka in podpredsednica SDS Jelka Godec, še poročajo na televiziji. Še kot poslanka naj bi skrbela za strokovni in tehnični pregled ponudb zaščitne opreme. Strokovna skupina je po njenih zagotovilih potrdila, da so medicinski ventilatorja podjetja JTBD primerni.

Pravnik Rajko Pirnat je za televizijo ob tem poudaril, da je poslanka kršila 10. člen zakona o poslancih. "Ne samo, da je to neskladno z delitvijo oblasti, to je tudi v izrecnem nasprotju z 10. členom zakona o poslancih, ki pravi, da poslanec ne sme hkrati opravljati druge funkcije ali dela v državnih organih," je povedal za Televizijo Slovenija.

Stranka SDS je za televizijo pojasnila, da se Godčeva v posle ni vpletala, ampak je odgovornim le posredovala ponudbe.