zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Tudi Fitch znižal bonitetno oceno Sloveniji

Deli na:
Tudi Fitch znižal bonitetno oceno Sloveniji

Foto: Reuters

Bonitetna ocena Fitch je Sloveniji znižala bonitetno oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti za eno stopnjo z A- na BBB+. Obeti ostajajo negativni. Kot razlog za znižanje agencija navaja poslabšanje makroekonomskih in proračunskih razmer v državi.

Fitch ugotavlja, da so se makroekonomski izgledi od avgusta lani, ko je nazadnje spremenil oceno za Slovenijo in jo poslabšal prav tako za eno stopnjo, spremenili. Sedaj agencija Sloveniji napoveduje, da se bo obseg bruto domačega proizvoda (BDP) letos skrčil za dva odstotka, prihodnje leto pa za 0,3 odstotka.

Ob tem agencija napoveduje, da se bo javni primanjkljaj države z lanskih štirih odstotkov BDP letos zvišal na pet odstotkov BDP, izhaja iz poročila, objavljenega na spletni strani agencije.

Vsi ti izgledi ter stroški, ki bodo posledica dokapitalizacij državnih bank, ter garancij, ki jih bo država dala za t.i. slabo banko, bodo po ocenah agencije dvignile javni dolg na 72 odstotkov BDP v obdobju 2013-2014.

Fitch navaja, da je med njihovimi ocenami in ocenami slovenske vlade, koliko bo država potrebovala za sanacijo bank, precejšen razkorak. Agencija ocenjuje, da bo za nadaljnje kapitalske injekcije potrebnih 2,8 milijarde evrov ali osem odstotkov BDP. Od tega bo morala država dve milijardi evrov vložiti le v tri največje slovenske banke, ki so v večinski lasti države. To pa je dvakrat več od vladnih ocen, dodajajo.

Bonitetna hiša Moody's je oceno slovenskega državnega dolga za dve stopnji z Baa2 na Ba1 znižala konec aprila, ko je morala država odložiti predvideni zaključek izdaje slovenske dolarske obveznice. Standard & Poor's pa je bonitetno oceno Slovenije znižal za eno stopnjo z A na A- sredi februarja, vendar pa je obete iz negativnih spremenil v stabilne.