Ekonomist Bernard Brščič: Slovenija tone, gre dol
14. jan. 2012 14:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Petkovo znižanje bonitetne ocene Slovenije za eno stopnjo s strani bonitetne hiše Standard & Poor's (S&P) po oceni ekonomista Bernarda Brščiča "v luči izjemno slabo vodene ekonomske politike" in politične krize ne more biti presenečenje. "Slovenija tone, gre dol," je poudaril za STA.
S&P je bonitetno oceno države znižala z AA- na A+, obete za naprej pa ocenila kot negativne, kar pomeni, da se lahko ocena v prihodnje še zniža.
Oceno S&P je treba po Brščičevem mnenju interpretirati ravno z vidika negativnih obetov. "Če želimo zadovoljiti pričakovanjem finančnih trgov, se je treba odreči retoriki o oživljanju gospodarstva in se osredotočiti le na en imperativ fiskalne politike - to je javnofinančna konsolidacija," je dejal.
Pričakovanja finančnih trgov bi po njegovem mnenju zadovoljili le tako, da se začne izvajati izrazito konzervativna fiskalna politika, restriktivna politika, ki pa mora biti osredotočena na rezanje javne porabe.
Brščič v luči političnih zagat priporoča, da država letos zniža proračunski primanjkljaj na tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) - lani je znašal 4,3 odstotka ocenjenega BDP, čeprav bi ga bilo treba "hipoma" odpraviti, kar bi zahtevalo takojšen rez v višini dveh milijard evrov. Če letos državi ne bo uspelo zmanjšati izdatkov za 900 milijonov evrov, se bo po njegovem mnenju zgodila javnofinančna katastrofa.
"Počasi prihajamo na zemljevid v negativnem smislu, da postajamo problem in to poznavalce notranjih razmer ne preseneča. Gotovo politična kriza, ki je zlasti zasičena po 4. decembru, ne prispeva k izboljševanju razmer," je dejal in dodal, da obetov za izboljšanje položaja ni na obzorju.
Za državno gnano oživljanje gospodarstva Bršič ne vidi možnosti, primanjkljaj kapitalskih injekcij po njegovi oceni ne more priti od države, temveč le iz tujine. "To pomeni popolno redefinicijo odnosa Slovenije do tujega kapitala," je poudaril.
Slovenijo lahko po njegovem mnenju reši le podjetništvo, tako domače kot tuje, zato mu je treba "odpreti pot", in sicer s spremembo poslovnega okolja. "Pot v lepšo prihodnost ne more biti tlakovana z večjo javno porabo, ampak samo s tem, da se poslovno okolje prilagodi," je še ocenil Brščič, ki meni, da je treba za to zagotoviti nizke davke in razumno pravosodje.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke