Revija Reporter
Slovenija

Tanja Fajon: Če hočemo spremembe, ne moremo podpirati politike nadaljevanja statusa quo

Ivan Puc

2. maj. 2019 6:00

Deli na:

Kandidati SD za evropske volitve

Bobo

Domala vsi vodilni kandidati, ki so začeli nagovarjati volivce, v en glas razglašajo prelomnost volitev 26. maja. Ali to drži, bodo nazadnje dokazali volivci – če jih bo kaj več kot pred petimi leti odšlo na volišča in oddalo glas tistim, ki kockajo z usodo Evropske unije. Z nekaj vprašanji smo se obrnili na vodilne kandidate parlamentarnih strank. Danes objavljamo odgovore Tanje Fajon, nosilke evropske liste SD.

Ali je Evropo treba ljubiti?

Kot je zapisal Ivan Minatti, »nekoga moraš imeti rad, pa čeprav trave, reko, drevo ali kamen«. Socialni demokrati smo jasno proevropska stranka, vendar hočemo Evropo, ki bo drugačna, napredna, solidarna in pravična. 

Kako ocenjujete mandat Evropskega parlamenta, ki se je iztekel? Katero dejanje oziroma glasovanje ga je najbolj zaznamovalo?

Mandat je bil zahteven. Begunska situacija je bila povod krize institucij in šibkosti voditeljev (Juncker, Tajani) ter nacionalističnim težnjam in nestrpnosti nekaterih državnikov (Orban, Salvini). Soočeni smo z nejasno usodo brexita. Prvič smo izglasovali začetek postopka za sprožitev 7. člena, kar pomeni odvzem glasovalnih pravic državi članici (Madžarski) zaradi ogrožanja temeljnih vrednot EU.

Katere dejanje oziroma glasovanje pa je najbolj zaznamovalo delo slovenskih poslancev v Evropskem parlamentu?

Vnovič naj omenim glasovanje o sprožitvi 7. člena, kjer so – razen enega vzdržanega – slovenski poslanci iz ELS glasovali proti; s tem so podprli nedemokratično delovanje madžarske vlade. Pozitivna je bila naša skupna akcija pri promociji čebelarstva, slovenskega tradicionalnega zajtrka, ustanovitve svetovnega dneva čebel in uspeli predlog imenovanja Čebelarske zveze Slovenije za nagrado državljan Evrope. 

Je v Evropski komisiji glede arbitraže o meji s Hrvaško prevladal argument moči nad argumentom prava?

Ne gre za argument moči. Gre za zavestno odločitev, da šef Evropske komisije Juncker prava EU, mednarodnega prava in odločitev lastne pravne službe ne bo upošteval. Na vladavini prava Evropa in EU padeta ali obstaneta. Kot je ob zadnjem obisku Slovenije dejal kandidat evropskih socialistov za predsednika Evropske komisije Frans Timmermans, lahko Slovenija in Hrvaška razpravljata samo še o uveljavitvi arbitražne razsodbe.

Kaj je po vašem mnenju največji izziv EU?

Odprava neenakosti, ki zahteva resne spremembe v ekonomskem modelu EU v smeri višjih in skupnih socialnih standardov ter celovite odgovore na povezana ekonomska, socialna, okoljska in politična tveganja. 

Kaj pa je največji izziv Slovenije v odnosu do EU?

Da dokončno razumemo, da je EU naša skupna domovina in da so njeni izzivi tudi izzivi Slovenije.

Za najverjetnejšega predsednika Evropske komisije velja Manfred Weber (EPP). Katere se njegove prednosti in slabosti?

Evropska ljudska stranka Evropsko komisijo obvladuje že 15 let. Če hočemo spremembe, ne moremo podpirati politike nadaljevanja statusa quo in premalo odločnosti pri proaktivnem reševanju številnih notranjih in zunanjih izzivov. Najprimernejši kandidat je zato Frans Timmermans kot zagovornik vladavine prava, solidarnosti in poštenosti. Zagovarja pogumne spremembe v EU in je prepričan Evropejec.

Ste za več, enako ali manj pristojnosti EU v odnosu do nacionalnih držav članic EU?

Podpiramo nadaljnjo integracijo EU s krepitvijo demokratičnosti, skupnih socialnih standardov in ob večji vključenosti nacionalnih parlamentov, regij, lokalnih skupnosti in posameznikov.