Revija Reporter
Slovenija

Šušteršič: Mi smo država, ki je znana po referendumih

STA

30. okt. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Potem ko DS ni sprejel zahteve za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonih o Slovenskem državnem holdingu in o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, je minister za finance Janez Šušteršič izrazil zadovoljstvo z odločitvijo DS. "Zadovoljen sem, da je na koncu prevladal razum," je dejal po seji DS.

Kot je ocenil minister, bi bila referenduma "zelo težko" uspešna, vendar bi za eno leto preprečila reševanje problema slabih bančnih terjatev.

A zgodba še ni končana. Nad zakonoma visi referendumska grožnja še z dveh drugih naslovov. Pobudi za vložitev zahteve za razpis zakonodajnega referenduma sta namreč sprožila Sindikat delavcev v energetiki za zakon o Slovenskem državnem holdingu in Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije za zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank.

Po ministrovih pojasnilih so s sindikatom energetikov dosegli dogovor o umiku pobude, potrditi ga morata še njihov organ in vlada, medtem ko se s sindikatom kemične, nekovinske in gumarske industrije še pogovarjajo. "Ti pogovori so nekoliko bolj dolgotrajni, nekoliko bolj težavni," je dejal in ocenil, da bo tudi "tukaj na koncu prevladal razum" in da se je vlada pripravljena dogovoriti.

Danes je dan, ko mora predsednik DZ razpisati, določiti rok za zbiranje 40.000 podpisov za razpis referenduma. Minister si želi, da bi s sindikatom prej dosegli dogovor, saj zdaj sindikat še lahko zahtevo umakne. "Če se enkrat začnejo podpisi zbirati, je to seveda še vedno možnost, je pa veliko težje," je dodal.

Posledice bi država čutila že v primeru, če bi bila referenduma vložena. "Mi smo država, ki je znana po referendumih," je izpostavil in pojasnil, da referendum v Sloveniji pomeni, da praktično nihče ne more prevzeti nobene obveznosti.

"Nobena vlada, tudi če ima zelo trdno večino v DZ, se ne more obvezati, da bo neke obveze sprejela, ker je vedno možen referendum," je dejal. To je sicer po ministrovem mnenju "pomembna demokratična pravica, je pa jasno, da imamo sistem, v katerem je preenostavno priti do referenduma".

Po njegovi oceni je v razmerah, ko je v državi kriza, ko so ljudje že zaradi krize nezadovoljni gotovo z vsako vlado, ki bi jo imeli, zelo težko z nekimi vladnimi predlogi na referendumu uspeti.

Slovenija bo sicer še nekaj mesecev likvidna, ima posojila. "Posojilo je bilo dano tudi na pričakovanjih, da bodo ukrepi sprejeti," je navedel minister in dodal: "Če se ne začne zlasti situacija v bančnem sistemu reševati, to seveda pomeni takoj neko krizo, ne šele marca, ko bi denarja zmanjkalo, ampak že prej."

Minister tudi meni, da bi bila potem mednarodna pomoč morda ena redkih možnosti, ki bi jo še imeli.