Revija Reporter
Slovenija

Strašljivo - lani država ob 3 milijone mesečno za najemnine

Andrej Černic

22. jul. 2012 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Obubožana država je v lanskem letu zapravila milijone za več kot 500 najemnin različnih državnih organov. Nekatera podjetja so se prav specializirala za oddajanje prostorov državi, od katere so vlekla več sto tisočakov mesečno.

V državi s strogimi varčevalnimi ukrepi in stiskanjem pasu je pomemben vsak privarčevani evro. Posebej nadležna je zato razsipnost državnih organov in tistih institucij, ki se hranijo z davkoplačevalskim denarjem. Pogosto se tudi izkaže, da je ta potratnost posledica zadovoljevanja finančnih apetitov takih in drugačnih prijateljev. No, vpogled smo dobili na  seznam vseh najemnin, ki jih je plačevala slovenska vlada pred dobrim letom. Številke se nanašajo na čas med decembrom 2010 in februarjem 2011, nekaj mesecev pred padcem Pahorjeve vlade. Številke so strašljive: država je takrat plačevala 568 različnih najemnin.

Med najemodajalci so bile tako fizične kot pravne osebe, zneski pa najrazličnejši. Prva ugotovitev, ki najbolj zbode v oči, je skupni znesek za vse najemnine. Država je v omenjenem obdobju vsak mesec porabila  skoraj 3 milijone evrov za stroške najemnin. Natančneje, šlo je za 2.902.551 evrov. Ob domnevi, da se število in višina najemnin v enem letu ne spreminjata, bi letni znesek za najemnin bil 36 milijonov evrov.

Poglejmo natančneje višino najemnin in identiteto najemodajalcev. Že pred nekaj tedni je prišlo na dan sodelovanje med razvpitim podjetnikom Igorjem Jurijem Pogačarjem in Stanovnikovo zvezo borcev pri oddajanju prostorov na Einspielerjevi ulici 6 v Ljubljani v najem Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Mediji so pisali, da gre za skupno najemnino v višini 25 tisoč evrov. Tudi mi smo ugotovili, kako je bilo v začetku lanskega leta. Takrat je država Pogačarju plačevala še dobrih 7 tisočakov več. Skupni stroški za najemnine na Einspielerjevi 6 so takrat znašali 32.756 evrov. Za to ceno so ustrezni državni organi dobili poslovne prostore v velikosti 2.322 kvadratnih metrov in 22 parkirnih mest.

Največji najemnik je bilo ministrstvo za okolje in prostor, ki si je tam uredilo urade, a tudi Agencijo RS za okolje – skupaj je bilo treba za te prostore v velikosti 1.363 kvadratnih metrov in za 12 parkirnih mest plačati 18.098 evrov mesečno. Preostalih 559 kvadratnih metrov in 10 parkirnih mest je najelo ministrstvo za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano. Za 13.758 evrov mesečno so svoje pisarne imeli funkcionarji ministrstva in Fitosanitarna uprava. K temu je treba prišteti tudi prostore na Dimičevi, kamor je Kresalova preselila NPU in zaradi katerih je morala tudi odstopiti. Za 136.175 evrov je Pogačar Kresalovi dal v najem poslovne prostore, šlo je 10.450 kvadratnih metrov, in 17 parkirnih mest.

Najemodajalcev je še veliko: v začetku lanskega leta je država najvišjo najemnino plačevala paradržavnemu DSU za prostore na Masarykovi cesti 16, kjer domuje ministrstvo za šolstvo in šport. Za 12.524 kvadratnih metrov poslovnih prostorov in 123 parkirišč je račun znašal 183.886 evrov mesečno. Ob tem je DSU v Mariboru gostil tudi okrajno sodišče za 52.489 evrov. Dokaj visoke najemnine je za prostore okrajnega sodišča v Ljubljani na Miklošičevi cesti 10 ministrstvo za pravosodje plačevalo trem podjetjem: Zavarovalnici Triglav je za 3.500 kvadratnih metrov odštelo 58.650 evrov mesečno, AHA skupini pa je za 4.387 kvadratnih metrov na Miklošičevi 12 odštelo 46.750 evrov.

Gre opozoriti na še nekaj podjetij, ki sklepajo najemniške posle z državo (december 2010–februar 2011). Ena od takih je Kranjska investicija družba Jožeta Anderliča: v garažni hiši Trdinova je ministrstvo za notranje zadeve najelo 22 parkirnih prostorov v skupnem mesečnem znesku 1.937 evrov. Ob tem je Anderlič manjše pogodbe za najem parkirnih mest sklenil še s Službo vlade RS za zakonodajo in z ministrstvom za promet za potrebe Direkcije za ceste. Državni organi so sklenili tudi veliko najemnih pogodb, v glavnem pri Hypu. Gre za poslovne prostore po vsej Sloveniji, ki jih z najemnimi pogodbami, sklenjenih s Hypom, dobil DURS, ministrstvo za promet, ministrstvo za javno upravo in ministrstvo za kulturo. Skupni znesek teh pogodb presega 350 tisoč evrov na mesec.