Štrajk v javnem sektorju - ne pustimo si nižati plač
8. sep. 2011 23:40 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V konfederaciji sindikatov javnega sektorja se zaradi predloga za znižanje plač v javnem sektorju pripravljajo na morebitno stavko, predsedstvo konfederacije se je namreč preimenovalo v stavkovni odbor.
Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), ki se je danes sestalo na izredni seji, nasprotuje predlogu odbora DZ za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, da bi se z dopolnilom k noveli interventnega zakona plače v javnem sektorju do konca leta 2012 zmanjšali za štiri odstotke.
Če bo predlog prihodnji teden potrdil še odbor DZ za finance, v KSJS napovedujejo splošno stavko zaposlenih v javnem sektorju. Stavkovna zahteva je samo ena: umik spornega dopolnila, je na novinarski konferenci poudaril Štrukelj.
Štrukelj je obenem tudi napovedal, da bodo vodstva sindikatov v konfederaciji sindikatov javnega sektorja na dan odločanja odbora DZ za finance pred parlamentom protestirala proti znižanju plač. V primeru, da bodo poslanci predlog potrdili, pa se bodo po njegovih besedah sestala predsedstva konfederacije in sindikatov ter določila datum začetka splošne stavke.
Na prvi dan morebitne splošne stavke bodo pripravili množične demonstracije sindikatov, je dejal Štrukelj. Kot dodaja, mislijo s splošno stavko v javnem sektorju, kjer je zaposlenih okoli 160.000 ljudi, skrajno resno. To je po njegovem mnenju skrajno sredstvo, s katerim lahko pokažejo, da so te odločitve nepravične in da ni mogoče celotnega reševanja krize v tej državi zreducirati na to, da jo naj plačajo javni uslužbenci.
"Ali naj sprejmemo, da je naše delo vredno toliko, kolikor ima država denarja? Če ga pa nima, pa je ničvredno," se sprašuje Štrukelj. Predlagano znižanje plač v javnem sektorju je po njegovih besedah nepravično, saj "niti DZ niti vlada nista storila stvari, ki bi jih morala, da bi imeli moralno pravico priti pred nas in to zahtevati po tem, ko smo že dali 764 milijonov evrov".
Znižanje plač, kot ga je v sredo predlagal parlamentarni odbor za lokalno samoupravo, bi se po Štrukljevih besedah zgodilo ob tem, da imajo javni uslužbenci že ukinjeno delovno uspešnost, zamrznjena napredovanja in da so pristali tudi na zamik tretje in četrte četrtine odprave plačnih nesorazmerij.
Štrukelj je ob tem spomnil na opozorila nekdanje ministrice za lokalno samoupravo Irme Pavlinič Krebs, da bi bila masa plač v javnem sektorju brez izpeljanih pogajanj že leta 2010 za 11 odstotkov višja, kot je zdaj. Javni sektor je zagotovo naredil pomemben korak k umiritvi makroekonomskih razmer v državi, je poudaril.
Predlog za znižanje plač je tako za konfederacijo popolnoma nesprejemljiv, "ker je zgodba o umirjanju makroekonomskih razmer postala popolnoma enostranska". "Nacionalni šport je postal, da se hodi v žepe javnih uslužbencev, dokler bo tam še zadnji evro," ugotavlja Štrukelj.
Glede predloga nekdanjega ministra za javno upravo Gregorja Viranta, da bi sredstva prihranili z zmanjševanjem števila zaposlenih, Štrukelj odgovarja, naj Virant svetuje vladi in sindikatom, kje bi lahko odpuščali in naj s prstom pokaže na tiste, ki so odveč.
Predsedstvo konfederacije, ki združuje sedem sindikatov, se je po Štrukljevih besedah sicer že danes preimenovalo v stavkovni odbor konfederacije, ki vodstva sindikatov v konfederaciji poziva, da storijo enako. Štrukelj se obenem zavzema tudi za skupen in enoten nastop vseh sindikatov javnega sektorja, ki ga pričakuje v začetku prihodnjega tedna.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke