Revija Reporter
Slovenija

Janković: Kot da koalicija uživa v uničevanju

STA

6. okt. 2012 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vladni predlog o znižanju mase plač v javnem sektorju pomeni razkrajanje sistema solidarnosti, ki ga med drugim omogočata javno šolstvo in javno zdravstvo, ki predstavljata večji del zaposlenih v javnem sektorju, meni predsednik PS Zoran Janković. Dvig DDV za določene storitve pa bo mnoge ponudnike pripeljal na rob preživetja, dodaja.

"Nastop ministra za finance, ko je govoril o odpuščanju, je nedostojen in žaljiv do ljudi, ki so zaposleni v javnem sektorju, to je šolah, vrtcih, zdravstvenih domovih, bolnišnicah, policijskih postajah, knjižnicah, muzejih, gledališčih, vojašnicah in drugih ustanovah," je v včerajšnjem odzivu zapisal predsednik Pozitivne Slovenije (PS) Janković.

Meni, da koaliciji, ker da ne zna ustvarjati nove vrednosti, ostaja le "rezanje in razkrajanje tistega, kar je v naši družbi kakovostnega", to pa je po Jankovićevih besedah sistem solidarnosti, ki ga med drugim omogočata javno šolstvo in javno zdravstvo, ki predstavljata večji del zaposlenih v javnem sektorju.

Sistem rezanja ne more biti pot izhoda iz krize, je prepričan Janković, ampak le pot do novih krivic, ki da jih je koalicija ustvarila že z zakonom za uravnoteženje javnih financ in z "ideološkim obračunom" s 26.000 selektivno izbranimi upokojenci.

Sistem rezanja tudi ne more pripeljati do nove vrednosti in novih delovnih mest, dokaz česar da je tudi neuspeh vlade pri obvladovanju proračunskega primanjkljaja.

Takšna politika je državo ohromila in potrebne so spodbude v obliki novih investicij, ustvarjanja novih delovnih mest in z novimi proračunskimi prihodki, je prepričan.

Janković je v odzivu spomnil na svoje predloge o zvišanju davka na dodano vrednost (DDV) za eno odstotno točko, paketu infrastrukturnih investicij po vsej državi, financiranih prek javno-zasebnih partnerstev in evropskih sredstev, ter reorganizaciji delovanja javnega sektorja prek "mehkega" zmanjševanja zaposlenih z naravnim odlivom dva odstotka na letni ravni.

Takšen pristop bi omogočil ponovni zagon gospodarstva, dvig proračunskih prihodkov in ohranjanje Slovenije kot povezane in solidarne družbe, meni.

Janković pravi, da se je sedanji finančni minister programu takrat posmehoval, saj ni podpiral dviga zgornje stopnje DDV za eno odstotno točko, sedaj pa sam uvaja dvig DDV za številne storitve, ne za eno odstotno točko, ampak za 11,5 odstotne točke. Tak pristop bo mnoge izmed ponudnikov teh storitev pripeljal na rob preživetja, je prepričan.

"Kot da koalicija uživa v uničevanju, posebno ko gre za selektivni izbor njihovih žrtev. Določeni upokojenci, določeni javni uslužbenci, določeni praporščaki, določeni mediji. Selektivnost sankcioniranja postaja zaščitni znak koalicije, vse pa pod pretvezo reševanja krize, ki je zaradi njihovih postopanj vsak dan večja," je še zapisal.