Revija Reporter
Slovenija

»Sporna, nesorazmerna in pretirana« kazen za do Bratuškove kritičnega novinarja

STA

20. maj. 2013 11:29 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Do sankcij, ki so doletele novinarja Regionalnega centra RTVS Maribor Mateja Korošca zaradi načina poročanja o obisku premierke Alenke Bratušek v Mariboru, so kritični tudi v Društvu novinarjev Slovenije in Aktivu novinarjev Informativnega programa Televizije Slovenije. Menijo, da je takšna kazen pretirana, v društvu tudi pozivajo k umiku sankcije.

Društvo novinarjev Slovenije (DNS) je v današnji izjavi za javnost ocenilo, da je odločitev o umiku Korošca iz živih javljanj s političnih dogodkov "sporna, nesorazmerna in pretirana".

Če vodstvo uredništva meni, da je novinar kršil profesionalne standarde Radiotelevizije Slovenija (RTVS), da naj novinarji v živih javljanjih v osrednjo informativno oddajo ne podajajo vrednostnih sodb in komentarjev, bi to moralo rešiti z notranjo strokovno komunikacijo, menijo v DNS.

Po njihovem mnenju je tako drastična sankcija nerazumljiva, saj do mešanja poročanja in komentiranja na RTVS prihaja tudi v mnogih drugih primerih. To, kot poudarjajo, očitno pomeni, da standardi niso argumentirano določeni.

"Problematičen je tudi kontekst kazni, ki je bila izrečena zaradi poročanja o političnem vrhu države, in skupaj z intenzivnostjo odziva vodstva uredništva odpira vprašanja o morebitnem političnem pritisku v tej zadevi, obenem pa zbuja dvom v neodvisno in avtonomno ravnanje vrha uredništva," so zapisali v društvu novinarjev.

Zato pozivajo vodstvo uredništva, naj sankcijo umakne in opravi nujno notranjo razpravo o (ne)spornih novinarskih praksah javljanj v živo.

Proti sankcijam Korošcu ostro protestirajo tudi v aktivu novinarjev informativnega programa Televizije Slovenija. "Če je novinar kršil kodeks, obstajajo institucije, ki naj o tem presojajo, odločno pa zavračamo tovrstno poseganje v novinarjeve delovne razporeditve," so zapisali v sporočilu za javnost.

Obenem opozarjajo, da je "sankcioniranje kritičnega poročanja o vladi vodstvu javnega zavoda, ki se vseskozi otepa očitkov o povezavah s političnimi elitami, nikakor ne more biti v čast".

Korošec je namreč v javljanju v živo v oddaji Dnevnik na Televiziji Slovenija ob sredinem obisku Bratuškove v Mariboru dejal: "Če sem pred leti ob obisku slovenskega premiera dejal, da ni povedal nič pametnega, lahko tokrat dodam, da ona ni povedala praktično ničesar, ne samo nič pametnega."

Zaradi tega naj bi mu odgovorna urednica TV Maribor Polona Pivec izrekla šestmesečni suspenz in prepoved javljanj v živo v dnevnoinformativne oddaje TV Slovenija. Pivčeva naj bi Korošca morala sankcionirati po opravljenem telefonskem pogovoru z odgovorno urednico informativnega programa RTVS Ksenijo Petrovčič Horvat.

Večer je v soboto poročal, da Pivčeva zdaj pravi, da ne gre za šestmesečno prepoved javljanja v živo v informativnih oddajah, ampak bo Korošec lahko še naprej vodil oddajo Dobro Jutro in tudi brez šikaniranja delal kot novinar. Kratek čas se ne bo smel javljati v živo pri političnih temah, pri drugih pa se bo lahko, še piše časnik.

K preklicu sankcije je v nedeljo pozvalo tudi Združenje novinarjev in publicistov. Da je takšen ukrep pretiran, pa meni tudi predsednik novinarskih sindikatov RTVS Zoran Medved.