Revija Reporter
Slovenija

Kandidatu za ministra za kulturo Vasku Simonitiju zelena luč matičnega odbora

STA

13. mar. 2020 15:35 Osveženo: 18:52 / 13. 3. 2020

Deli na:

Vasko Simoniti

Matija Sušnik/DZ

Odbor DZ za kulturo je po štirih urah razprave z 12 glasovi za in 5 glasovi proti dal zeleno luč kandidatu za ministra za kulturo Vasku Simonitiju.

Več poslancev je na Simonitija naslovilo vprašanje glede ukrepov, ki jih bo ministrstvo za kulturo izvedlo v pomoč zaposlenim v kulturi, predvsem pa samozaposlenim, ki so v najbolj nezavidljivem položaju. Po Simonitijevem mnenju bo treba poskrbeti za vse, ki so imeli določena pogodbena razmerja, na način, da se jim povrne izgubljena sredstva. Kot je obljubil, bo zbral podatke o prizadetih samozaposlenih in šel z njimi na ministrstvo za gospodarstvo.

Po Simonitijevem mnenju bi rešitve za siceršnjo problematiko samozaposlenih, na kar so se tudi nanašala poslanska vprašanja, morali poiskati v dobrih evropskih praksah. Ministrstvo bo predlagalo srečanje z njimi, na katerem se bodo dogovorili o ustanovitvi neke organizaciji, bodisi zadruge ali kulturne zbornice.

Simonitija je začudilo vprašanje Karle Urh (LMŠ), če se morda obeta privatizacija na področju kulture. Kot je dejal, ne pozna "hotenj in skritih namenov ljudi", ki bi si želeli pridobiti kulturno dediščino in se z njo okoristiti. Je pa spomnil, da ponekod propada kulturna dediščina v rokah lokalnih skupnosti. Poudaril je, da sodi kulturna dediščina pod ustavno kategorijo in da se bo sam trudil za njeno varstvo.

Strah pred vplivom na uredniško politiko RTV Simoniti, kar ga je vprašala Karla Urh, pripisuje splošni miselnosti, da si želi stranka, ki ji pripada, podrediti medije. Ob tem je spomnil na "strašno sliko privatnih medijev", ki so lani odpustili okoli 130 novinarjev. Od RTV pričakuje le, da se obnaša profesionalno in odgovorno ter brez izgub.

Na vprašanje Lidije Divjak Mirnik (LMŠ), kaj bo storil glede sovražnega govora in lažnih novic v medijih, je odvrnil z besedami: "Simoniti ne bo nikoli podpisal ničesar, kar bi pod krinko sovražnega govora preprečevalo svobodo govora." Kot je pojasnil, je bilo zaradi preprečevanja svobode govora v zgodovini prelito preveč krvi. Lažne novice pa so po njegovem mnenju fenomen, ki se pojavlja od prvih časopisov dalje.

Več poslancev, med njimi tudi Samo Bevk (SD), so ga spraševali glede t.i. zakona o kulturnem evru. Lidija Divjak Mirnik (LMŠ) mu je očitala, da so bili proti zakonu le trije poslanci iz njegove stranke. Simoniti je pohvalil dosedanjega ministra Zorana Pozniča, da mu je uspelo zakon spraviti skozi parlamentarno proceduro. Pri tem se je strinjal z Bevkom, da si bo treba izboriti prvih devet milijonov.

Dotaknil se je tudi vprašanja NUK II. Spomnil je na zgodovino projekta, v katerem je po njegovih besedah že v začetni fazi pošlo pet milijard evrov. Napovedal je, da bo preveril, kje je zadeva danes, sicer pa meni, da Plečnikova NUK ustreza današnjim potrebam, potrebuje pa kakovostna skladišča.

O delovanju institucij, ki so pod okriljem ministrstva, je dejal, da zanje veljajo zakoni in da ne more minister odgovarjati na vsa njihova vprašanja in dileme. Na vprašanje Primoža Sitarja (Levica) o avtonomnih kulturnih conah pa je dejal, da jih je treba podpirati, "a najprej jih mora prepoznati mesto, šele nato država".

Na očitek predsednice odbora Violete Tomič (Levica), da v koalicijski pogodbi ne najde kulture oziroma ukrepov v polju kulture, je odvrnil, da naloga tega dokumenta ni, da gre v podrobnosti.