»Ugotavljam, da nas naši koalicijski partnerji ne jemljejo resno, kaj šele da bi nas videli kot enakopravne partnerje. Med ponedeljkovo ošabno primerjavo naših procentov podpore je pozabljeno dejstvo, da bi brez nas, enoprocentnežev, bila vladna garnitura še vedno v opoziciji. V SMC ne želimo biti samo dekoracija te koalicije, še manj pa ničvredna subavtokracija,« je včeraj dejal poslanec SMC Branislav Rajić v razpravi ob interpelaciji zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija.
Tako je komentiral premierjev odgovor njihovi vodji poslanske skupine Janji Sluga, ko ji je na očitke glede komunikacije odgovoril, da mu ne more dajati nasvetov vodja poslancev stranke z enoodstotno podporo, medtem ko ima njegova stranka 30-krat višjo.
Rajić je v razpravi še napovedal, da bo interpelacijo podprl. Neuradno je slišati, da naj bi poleg njega za razrešitev Simonitija glasovala še Janja Sluga in predsednik državnega zbora in podpredsednik SMC Igor Zorčič. Večina poslancev SMC pa naj bi glasovala proti interpelaciji.
Interpelacijo podpira tudi stranka Desus, ki pa je večina njenih poslancev ne uboga. Toda Robert Polnar je izjavil, da jo bosta dva poslanca podprla, trije pa ne. Poleg Jurija Lepa bi jo lahko podprl kvečjemu vodja poslanske skupine Franc Jurša, a še to ni nujno.
Toda ključno bo ravnanje stranke SMC, zlasti njenih najvišjih predstavnikov, kar Zorčič in Slugova vsekakor sta. Podpora interpelaciji je namreč v nasprotju s koalicijsko pogodbo, kar naj bi predsednik vlade Janez Janša strogo sankcioniral.
Po neuradnih podatkih v tem primeru ne bo čakal na morebiten odhod uporniških poslancev SMC, ampak naj bi takoj sprožil postopek za razrešitev predsednika državnega zbora Zorčiča in na njegovo mesto predlagal vodjo poslanske skupine NSI Jožefa Horvata, o čemur smo prvi poročali v Reporterju.
Seveda pa ni jasno, ali bodo takšno zamenjavo podprli vsi poslanci SMC, ki ostajajo zvesti predsedniku stranke in gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku. Navsezadnje bi v tem primeru glasovali proti svojemu podpredsedniku, vsaj dokler ta še ni zapustil stranke.
Kot je znano, je Lep včeraj novinarjem povedal, da se s Slugovo pogovarjata o oblikovanju samostojne poslanske skupine, vendar pa ni nujno, da jo bodo ustanovili že ta teden. Morda bo to naslednji teden ali pa sploh ne, je še dodal.
Ključna bo Zorčičeva odločitev, ki je v oddaji Politično s Tanjo Gobec izjavil, da bo moral »narediti neko revizijo stališča do sodelovanja v stranki.« Če se bo odločil za odhod, mu bo skoraj zagotovo sledila tudi Slugova (saj bi v tem primeru ostala brez ključne podpore v poslanski skupini), verjetno tudi Rajić, manj možnosti pa je, da bi se jim pridružila tudi Mateja Udovč.
Poleg predsednika državnega zbora naj bi bila na tnalu predsednika vlade tudi ministrici Lilijana Kozlovič in Simona Kustec, za kateri naj bi predsedniku SMC Zdravku Počivalšku že sporočil, da ni zadovoljen z njunim delom.
Več v tiskani številki Reporterja