Revija Reporter
Slovenija

SDS o depeši o milijonih iz Patrie: Gre za laž in za staro zgodbo

Reporter

9. apr. 2013 9:18 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Gre za laž in za staro zgodbo," se je stranka SDS odzvala na razkritje dokumenta ameriške diplomacije, po katerem naj bi stranka v poslu ob nakupu oklepnikov za Slovensko vojsko dobila 2,8 milijona evrov od finske Patrie. V depeši, ki jo je 25. maja 2007 poslal v Washington, se je nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji Thomas Robertson skliceval na poročanje tajnega vira, ki je SDS obtožil prejemanja finskega denarja.

Policijski zaključek preiskave o finančnem poslovanju stranke SDS in interna revizija, ki jo je opravila SDS, dokazujeta, da SDS "ni pridobila nobenih prilivov iz tujine, prav tako ne iz podjetij, ki so sodelovala pri poslu v zadevi Patria", pravijo v stranki. Da SDS ni prejela denarja od Patrie, dokazuje tudi odločitev sodišča, "da se mora Delo opravičiti in Slovenski demokratski stranki plačati odškodnino v višini 10.000 evrov", dodajajo v stranki. Revizijo poslovanja SDS je opravilo tudi računsko sodišče, ki je ocenilo, da je stranka poslovala v skladu z zakonodajo in ni zaznalo nezakonitih prilivov iz tujine in drugih nezakonitih donacij, še izpostavljajo v SDS.

Ameriško podjetje General Dynamics (GD), ki je bilo lastniško povezano s tedaj Pavčkovo Sistemsko tehniko, je bilo glavni konkurent Patrie v poslu z oklepniki, opozarjajo v SDS. Nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji "je očitno želel lobirati za ameriško podjetje", pravijo.

Odziv SDS:

Mediji danes povzemajo depešo nekdanjega veleposlanika Združenih držav Amerike g. Thomasa Robertsona, v kateri naj bi 25. maja 2007 zapisal: "According to a clandestine source with direct access to an empoloyee of Rotis, Prime Minister Jansa's SDS received more than 2.8 million Euro from Patria ‘under the table’ as part of the deal for armored vehicles."

Gre za laž in za staro zgodbo. Uprava kriminalistične policije je namreč opravila pregled izpisov finančnih transakcij SDS, ki jih je imela v času od 1.1.2004 do 1.12.2008. Izpisi bančnih transakcij so bili pridobljeni na podlagi odredbe preiskovalnega oddelka okrožnega sodišča v Ljubljani, ki jo je izdalo 20. januarja 2009. Pri tem je kriminalistična policija ugotovila, da ni bilo transakcij, ki bi jih lahko povezali z izborom družbe Patria za dobavitelja vojaških oklepnikov za Slovensko vojsko.

Policijski zaključek preiskave o finančnem poslovanju stranke v celoti pritrjuje tudi mnenju interne revizije SDS, ki jo je nadzorni odbor opravil 30. septembra 2010, predmet nadzora pa so bili finančni prilivi pravnih in fizičnih oseb iz naslova prispevkov za delo stranke. Interna revizija je, tako kot kriminalistična preiskava, pokazala, da SDS v obdobju 2005 – 2010 ni pridobila nobenih prilivov iz tujine, prav tako ne iz podjetij, ki so sodelovala pri poslu v zadevi Patria.

Da SDS ni prejela denarja od Patrie, dokazujeta tudi sklep in sodba okrožne sodnice Božene Novak z Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je 13. Junija 2011 ugotovilo, da se mora Delo opravičiti in Slovenski demokratski stranki plačati odškodnino v višini 10.000 evrov.

In končno, Računsko sodišče pod vodstvom dr. Igorja Šoltesa je v skladu z zakonodajo in svojimi pristojnostmi revidiralo poslovanje SDS v času vseh volilnih in referendumskih kampanj. Ugotovilo je, da je bilo poslovanje stranke skladno z zakonodajo in ni zaznalo nezakonitih prilivov iz tujine in drugih nezakonitih donacij.

Ne predsednik Janez Janša niti SDS se tako nikoli nista vmešavala v izvedbo nakupa osemkolesnikov za Slovensko vojsko, niti o tem ni odločala vlada, ki jo je tedaj vodil premier Janša. Šlo je za avtonomno odločitev ministrstva za obrambo, ki ga je vodil Karl Erjavec. Če je kdorkoli v tem poslu prejel en sam evro podkupnine, mora za to odgovarjati pred zakonom. Če se je kdorkoli ob tem nepooblaščeno skliceval na SDS, mora prav tako odgovarjati za lažno predstavljanje. Kazensko pa bo odgovarjal tudi vsak, ki bo SDS lažno obtoževal podkupovanja.

Iz depeš nekdanjega veleposlanika Združenih držav Amerike g. Robertsona, ki so bile v preteklosti že objavljene na spletni strani Wikileaks, je razvidno tudi, da je bil neposredni konkurent Patrie ameriško podjetje General Dynamics (GD), ki je bilo lastniško povezano s tedaj Pavčkovo Sistemsko tehniko, nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji pa je očitno želel lobirati za ameriško podjetje.

Omenjeni depeši tudi dokazujeta (dostopni sta na: http://wikileaks.org/cable/2006/06/06LJUBLJANA388.html in http://wikileaks.org/cable/2006/12/06LJUBLJANA822.html), da omenjenim poskusom lobiranja za podjetje GD tedanji premier Janez Janša ni podlegel in je vseskozi zagovarjal - kot smo že večkrat poudarili - potrebo po transparentnosti mednarodnega javnega razpisa.

Depeši prav tako nakazujeta sporno vmešavanje takratnega načelnika generalštaba Slovenske vojske in nekdanjega svetovalca predsednika republike dr. Danil Türka, v odločitve ministrstva. Omenjena častnika Slovenske vojske (še g. Žunkovič) sta pri ameriški diplomaciji ustvarjala napačni vtis, da je pri razpisu prišlo do korupcije in tako škodovala ugledu Republike Slovenije.