Revija Reporter
Slovenija

SDS: Gospodarstvo potrebuje stabilnost in sanacijo bank

Reporter

9. okt. 2012 13:25 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Razlogov za morebitni referendum glede Slovenskega državnega holdinga in glede Zakona o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank ni, pravijo na SDS.  

Poslaneca SDS Andrej Šircelj in Marko Pogačnik sta v današnji izjavi za medije spregovorila o aktualnih političnih zadevah in se odzvala na nekatere navedbe predsednika SD Igorja Lukšiča, predvsem glede Zakona o slovenskem državnem holdingu in glede Zakona o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank.



Marko Pogačnik se je opredelil do zahteve po morebitnem referendumu glede Zakona o slovenskem državnem holdingu. Izrazil je obžalovanje, da je prišlo do odločitve glede zbiranja podpisov za referendum, saj omenjeno predstavlja slab signal za Evropsko komisijo, Evropsko centralno banko in Mednarodni denarni sklad. Vsebinskih razlogov za referendum po besedah poslanca Pogačnika ni, zato so razlogi po njegovem mnenju politični. "Veliko predlogov tako socialnih partnerjev, kot opozicijskih strank in strokovne javnosti je bilo pri predlogu zakona upoštevanih," je poudaril Pogačnik in ponovno spomnil na to, da zakon vsebuje veliko varovalk, na podlagi katerih ne bo prišlo do brezglave razprodaje državnega premoženja, kar nekateri vztrajno strašijo.

Poudaril je še, da je tudi strokovna javnost že izrazila stališče, da referendum o Slovenskem državnem holdingu ni potreben. Po njegovih besedah bo prav zaradi omenjenega zakona upravljanje državnega premoženja bolj celovito, bolj racionalno, bolj pregledno, predvsem pa se bo lahko terjala odgovornost. "Še vedno upam, da bo prevladal razum in da do referenduma ne bo prišlo," je še dejal Pogačnik. Poudaril je tudi, da je glede Slovenskega državnega holdinga koalicija trdna in enotna, in da referendum na to temo podpira samo ena politična stranka, pa še to ne vsi poslanci. "Razlogov za referendum ni," je bil jasen poslanec SDS mag. Pogačnik.

Andrej Šircelj pa je spregovoril glede napovedanega glasovanja v Državnem svetu o Zakonu o ukrepih Republike Slovenije za krepitev stabilnosti bank, pri katerem se napoveduje veto. Dejal je, da se pri omenjenem zakonu dogaja podobno kot pri zakonu o Slovenskem državnem holdingu in da se prav tako napoveduje referendum ter da omenjene napovedi niso razumne. "Zakon je dober, saj se bodo z njim sanirale banke, podjetja in gospodarske družbe pa bodo lažje dobili kredite in s tem tudi lažje poslovale, " je dejal mag. Šircelj. Po njegovih besedah moramo imeti v mislih tudi, da v primeru če bank ne saniramo, to pomeni, da bo tudi marsikatero podjetje moralo zapreti svoja vrata in odpustiti delavce, saj ne bo dobilo morebitnih kreditov za svoje poslovanje.

"Tistih, ki zagovarjajo, da se zakon zavrne in tistih, ki zagovarjajo, da se gre na referendum, ne razumem, saj s tem ne delujejo v dobro slovenskih delavcev in delavk in ne delujejo v  dobro slovenskega gospodarstva," je dejal poslanec SDS. Sanacija in stabilizacija bank je po besedah poslanca Širclja ena izmed najpomembnejših zadev in tisti element, ki ga gospodarstvo potrebuje. "Zato upam, da si bodo tisti, ki temu zakonu nasprotujejo, premislili," je še dejal.

Poslanec Šircelj je še dejal, da navedbe o tem, da bi banke lahko same očistile svoje bilance in da posebne družbe za slabe terjatve ne bi bilo potrebno ustanavljati zavrnil, rekoč, da banke zadnja štiri leta tega niso počele, niti jih ni k temu spodbujal guverner Banke Slovenije. Po njegovem mnenju smo tudi zato danes "prišli do točke, ko je treba sčistiti bilance pri bankah," kar bo, po besedah poslanca Širclja narejeno tudi po vzoru drugih držav.

Glede navedbe predsednika SD Igorja Lukšiča o tem, da naj koalicija ob morebitnem ponovnem glasovanju oba omenjena zakona zavrne, s čimer bi preprečili tudi referendum in prihranili denar, pa je poslanec SDS Šircelj dejal, da "če bi upoštevali poziv prvaka SD-ja, bi šlo še več podjetij v stečaj, imeli bi še več nezaposlenih, saj bi podjetja imela še manj denarja na voljo.  Če je to njegov namen, naj pa to tudi pove," je zaključil poslanec SDS.