Revija Reporter
Slovenija

Prikrita predvolilna propaganda: kako Toninova NSI po poštnih nabiralnikih smeti z brezplačno Domovino

Igor Kršinar
14 3.527

22. mar. 2022 15:26 Osveženo: 15:38 / 22. 3. 2022

Deli na:

Zavod Iskreni, izdajatelj (brez)plačnika Domovina. Če ga boste brali, boste takoj videli, kam pes moli taco in da gre za prikrito propagando NSI.

Necenzurirano.si

Prebivalci smo pred volitvami v poštne nabiralnike prejeli brezplačni izvod časopisa Domovina, ki se predstavlja kot neodvisen od politike, v resnici pa gre za prikrito kampanjo za politično stranko NSI. Izdaja jo Zavod Iskreni, ki ga vodi Igor Vovk, eden od njegovih družbenikov pa je bil tudi podpredsednik NSI Janez Cigler Kralj, ki je iz lastništva izstopil tri dni pred imenovanjem za ministra za delo.

Zgodovina se očitno ponavlja, saj smo nekaj podobnega doživeli že pred volitvami leta 2008, ko sta se v poštnih nabiralnikih pojavila brezplačnika Slovenski tednik in Ekspres, ki sta ju izdajala manj znana formalna lastnika, njuna vsebina pa je nastajala na sedežu stranke SDS na Trstenjakovi v Ljubljani. Tokrat ima SDS za sabo cel imperij portalov, revijo in celo strankarsko televizijo z dvema programoma. NSI pa se očitno gre volilno kampanjo z brezplačnikom in revijo, s katerima uradno nima nič. Toda če boste brali Domovino, boste takoj videli, kam pes moli taco in da gre za prikrito propagando NSI.

Domovina je od vsega začetka projekt NSI. Ustanovili so jo leta 2014, sprva v tiskani obliki, toda mesečnik se iz finančnih razlogov ni obdržal, zato so ga avgusta 2015 preoblikovali v portal, v katerem so promovirali predvsem NSI. Ko je bila stranka v sporu z SDS, so kritično pisali o prvaku Janezu Janši, po propadu vlade Marjana Šarca pa so popolnoma obrnili ploščo in vneto začeli zagovarjati koalicijo z SDS ter hvaliti Janševo vlado. Lani marca je odgovorni urednik portala Domovina Rok Čakš celo obračunal z nekdanjo predsednico NSI in sedanjo evropsko poslanko Ljudmilo Novak, ker je bila »oportunistično tiho«, ko so evropski poslanci razpravljali o Sloveniji, namesto da bi branila Janševo vlado v spopadu s slovenskimi pretežno levo usmerjenimi mediji.

Domovina je to, kar sta bila pred dvanajstimi leti brezplačnika SDS, pa naj se direktor Igor Vovk, urednika Tino Mamić in Rok Čakš ter njihovi politični botri iz NSI še tako sprenevedajo.

Kmalu za tem se je spet obudila tiskana različica Domovine, v kateri je največ propagande za NSI, nekaj laično verske vsebine in izbrani izposojeni tekst iz portala Bojana Požarja, še enega vazalnega propadlega politika blizu Janezu Janši. Takrat je Požar zapisal, da je cilj Domovine dokončni pokop Reporterja, a po desetih mesecih njenega izhajanja še vedno obstajamo. Dejstvo pa je, da projanševa NSI s tednikom Domovina skuša prevzeti bralce Reporterja, zato najbrž ni naključje, da se je ob skoraj vsakem našem članku na spletnem Reporterju preko googla pojavil oglas z naročnino na Domovino.

V času Janševe vlade je po podatkih Erarja Zavod Iskreni, ki izdaja portal in tednik Domovina, prejel 187.515 evrov javnih sredstev, od tega največ od ministrstva za delo in socialo, ki ga vodi Janez Cigler Kralj, in sicer 97.761 evrov. Ministrstvo za kulturo mu je namenilo 19.896 evrov, urad za komuniciranje pa 15.463 evrov. V Erarju očitno še ni zajeta vsa vsota od 130.200 evrov, ki jih je Zavod Iskreni prejel od ministrstva za delo in socialo za projekt, za katerega so ga izbrali skupaj s še 16 projekti med 127 prijavljenimi civilno družbenimi organizacijami.

Prav tako je ministrstvo za obrambo, ki ga vodi prvak NSI Matej Tonin, poskrbelo za oglaševanje Slovenske vojske tudi v portalu Domovina, čigar branost sploh ni javno znana. Zaradi oglaševanje v spletnem mediju je prišlo do ugibanj, ali se prek oglaševalne kampanje namenoma financira občila, ki so jim naklonjeni odločevalci. V brezplačnem izvodu Domovine lahko opazimo tudi velik oglas RTV Slovenija, direktor Igor Vovk pa je napovedal, da se bodo po televizijah začele kmalu začele vrteti tudi reklame za Domovino. Njihov urednik Rok Čakš sicer že nekaj časa nastopa po televizijah, kjer ga nekritično navajajo kot političnega analitika, čeprav je v prvi vrsti propagandist NSI.

Posebno vprašanje predstavlja, kje se Domovina sploh tiska. Po neuradnih, a dobro obveščenih virih, naj bi jo tiskalo Delo, ki ga vodi Stojan Petrič, zainteresiran za to, da je njegova družba Kolektor dobila gradbene projekte, kot je drugi tir, kar spada pod ministrstvo za infrastrukturo, ki ga vodi še en minister iz vrst NSI Jernej Vrtovec. Odgovorni urednik revije Tino Mamić nam pred meseci ni znal odgovoriti na to vprašanje, češ da za izbiro najboljšega ponudnika skrbi podjetje Citrus iz Logatca.

Skratka, Domovina je to, kar sta bila pred dvanajstimi leti brezplačnika SDS, pa naj se direktor Igor Vovk, urednika Tino Mamić in Rok Čakš ter njihovi politični botri iz NSI še tako sprenevedajo. Glede na to, kako se hvalijo z bliskovito rastočim številom svojih bralcev, bo zanimivo opazovati, ali bo tiskana Domovina preživela brez državnih sredstev, ki jih ji zdaj priskrbi NSI, če bo ta po volitvah pristala v opoziciji. Slišati je, da so nekateri veljaki v NSI že zdaj zelo nejevoljni zaradi vreče brez dna, ki jo je ustvaril Vovk in se baje na njen račun tudi lepo omastil.