Izhodišča za obdavčitev premoženja so na finančnem ministrstvu pripravili, ker se v Sloveniji na področju stanovanjske politike že dlje časa soočamo s precejšnjimi izzivi, kot so sivi najemni trg, pomanjkanje najemnih stanovanj, kopičenje nepremičnin za investicije in oddajanje stanovanj za kratkoročni najem, je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.
V skladu z izhodišči, ki bodo predvidoma do konca januarja v javni obravnavi, bo obdavčena druga in vsaka naslednja stanovanjska nepremičnina, v kateri lastnik ne prebiva. Pogoj, da se lastnik izogne plačilu novega davka, bo torej stalno prebivanje v nepremičnini, in to ne glede na kvadraturo.
Ker se mnogi, ki želijo graditi, soočajo s problemom pomanjkanja primernih stavbnih zemljišč, se je vlada strinjala tudi z obdavčitvijo teh. "Vključitev stavbnih zemljišč v obdavčitev je bistvena, saj se tako v sistem vgrajuje tudi mehanizem prostorske politike," je dejal Boštjančič.
Izhodišča predvidevajo, da bodo po stopnji 1,45 odstotka od posplošene vrednosti nepremičnine, kot jo je ocenila geodetska uprava, obdavčena stanovanja, hiše in stavbna zemljišča. Davek bo veljal za nepremičnine na ozemlju Slovenije, in sicer tako za fizične kot za pravne osebe. Zajeti bodo tako tudi tujci.
"Jasno je, da se prva nepremičnina ne bo obdavčila, medtem ko se ostale bodo. In to z enim samim namenom, da se na ta način stimulira uporaba nepremičnin, ne kot naložb, ampak kot stanovanjskih objektov," je dejal Golob. Namen je doseči večjo dostopnost najemnih stanovanj, zato se bo v primeru oddajanja v najem davek na nepremičnine znižal.
Lastniki si bodo lahko davek na nepremičnine znižali za 25 odstotkov zneska prijavljenih najemnin, je pojasnil Boštjančič. Pogoj bo, da je najemna pogodba sklenjena po stanovanjskem zakonu, pri čemer njeno trajanje ne bo določeno.
V primeru kratkoročnega turističnega oddajanja stanovanj v najem torej te ugodnosti ne bo mogoče koristiti, saj se tam najemne pogodbe ne sklepajo.
V Sloveniji je 680.000 fizičnih oseb, ki imajo v lasti po eno nepremičnino, 84.000 fizičnih oseb, ki imajo v lasti po dve nepremičnini, ter 40.000 fizičnih oseb, ki imajo v lasti po tri ali več nepremičnin. Slednje imajo v lasti skupaj 270.000 nepremičnin.
Med podjetji pa jih ima 7500 v lasti eno stanovanjsko nepremičnino, 1722 dve in 2500 tri ali več. Podjetja bodo enako obdavčena kot fizične osebe, se bo pa pri njih plačani davek na nepremičnine upošteval pri poračunu davka od dohodkov pravnih oseb.
V nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč se z novim davkom ne bo poseglo, je povedal Golob. Ta ostaja prihodek občin. Se pa zaradi podvajanja ukinja davek od premoženja, je povedal Boštjančič.
Vsa zajeta sredstva, ki jih je Golob ocenil v višini približno 600 milijonov evrov, se bodo po njegovih besedah preusmerila izključno v zmanjšanje obremenitve dela, v zvišanje neto plač.
S tem namenom na finančnem ministrstvu predlagajo poseg v zakon o dohodnini z dvema ukrepoma. Prvi je nova posebna osebna olajšava za dohodke iz rednega delovnega razmerja, drugi pa popravek dohodninske lestvice za razbremenitev srednjega razreda, je navedel Boštjančič.
Nova posebna osebna olajšava za dohodke iz rednega delovnega razmerja v višini 2000 evrov letno bi po njegovih besedah za zaposlenega z minimalno plačo pomenila 320 evrov višjo neto plačo letno, za zaposlenega s povprečno plačo pa 520 evrov.
"Verjamemo, da bomo s temi predlaganimi ukrepi neposredno ali posredno naslovili dva glavna cilja, ki smo si ju zastavili - prvi je pomoč stanovanjskemu trgu za izboljšanje pogojev za mlade pri reševanju stanovanjskega problema, drugi pa je razbremenitev dela z namenom izboljšanja konkurenčnosti gospodarstva in spodbujanja trga dela," je dejal Boštjančič.
Koalicija je pri tej odločitvi enotna, saj gre za uresničevanje tako predvolilnih kot koalicijskih obljub. "Gre za velik korak pri sistemu pravičnejše obdavčitve. S tem se Slovenija približuje trendom, ki že veljajo v evropskih državah in ki v resnici zajamejo več davčnega bremena na strani premoženja in zmanjšujejo davčno breme na strani plač," je povedal Golob.
Ministrica za kulturo in koordinatorica Levice Asta Vrečko je spomnila, da bo vlada v naslednjih 10 letih vsako leto za gradnjo javnih najemnih stanovanj namenila 100 milijonov evrov ter na napovedano regulacijo kratkoročne oddaje stanovanj. Pričakuje, da bo obdavčitev premoženja spodbudila pretok stanovanj, na drugi strani pa razbremenila plače.
Enakega mnenja je gospodarski minister in predsednik SD Matjaž Han: "Danes smo zastavili smer, da se drugo in vsako naslednjo nepremičnino obdavči, kar bi omogočilo, da razbremenimo plače. Vem, da bo to trnova pot." Zakon o davku na nepremičnine naj bi bil sprejet do konca prihodnjega leta in nato začel veljati z naslednjim letom.
Prihaja nepremičninski davek: obdavčene bodo druga in vse naslednje nepremičnine
23. dec. 2024 20:58 Osveženo: 21:04 / 23. 12. 2024
Vlada je danes obravnavala izhodišča za drugi davčni paket. Novi davek na nepremičnine bodo plačevali lastniki dveh ali več stanovanjskih nepremičnin z namenom, da se doseže večja dostopnost stanovanj, je po seji povedal premier Robert Golob. Pričakovani izplen naj bi namenili za razbremenitev dela.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke