Revija Reporter
Slovenija

Podjetni novinarji na RTV Slovenija

Igor Kršinar

16. sep. 2011 5:37 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Jure Pengov je za usposabljanje mladih novinarjev od leta 2010 prejel skoraj 4.000 evrov bruto, Boris Bergant pa za »svetovanje na področju mednarodnih projektov« od leta 2009 več kot 47 tisočakov.

V prejšnjem Reporterju smo objavili podatke protikorupcijskega supervizorja o izplačilih, ki jih prejemajo nekateri pogodbeni in honorarni sodelavci RTV Slovenija. Izpustili smo samostojne novinarje, ki iz različnih razlogov nimajo sklenjenega delovnega razmerja in katerih dohodki ne izstopajo od novinarskega povprečja. Omenili smo Saša Hribarja oziroma njegovo podjetje Hribar in ga-ga, kateremu je javni zavod od leta 2003 za vodenje oddaje Hri-bar izplačal 146.932 evrov. Ker je Hribar redno zaposlen na RTVS, nas je zanimalo, kako je to mogoče in koliko je še takih novinarjev podjetnikov, ki ob redni plači prejemajo tudi honorarje na svoja zasebna podjetja. Na RTVS so nam pojasnili, da je Hribar zaposlen na radiu, honorar pa je prejemal za delo na televiziji, vendar se je ta pogodba konec 2010 iztekla: »Na RTV Slovenija je bil vzpostavljen natančen sistem nadzora nad izplačevanjem honorarjev tudi s pravilnikom o notranjem kompetenčnem redu. Zaposlenim so bili zato lahko honorarji izplačani le za dela, ki niso predmet njihove pogodbe o zaposlitvi. Skladno z junijskim sklepom Vlade Republike Slovenije pa so bili t. i. interni honorarji ukinjeni.«


Seznama nekdanjih zaposlenih oziroma upokojenih novinarjev, ki imajo z javnim zavodom sklenjene pogodbe o sodelovanju, nam niso poslali z obrazložitvijo, da ga nimajo. Toda med temi slavnimi upokojenci najbolj izstopa ime Borisa Berganta in njegovega podjetja BorBer, ki je od marca 2009 prejelo 47.273 evrov. V zadnjem mesecu je prejel okoli 820 evrov, čeprav nihče ne ve, kaj sploh dela, saj je že nekaj časa nekakšen medijski ekspert v Gruziji. Po naših podatkih je Bergant lani, da je pristal na upokojitev, iztržil 50.000 evrov odpravnine, kar je sto povprečnih mesečnih delavskih plač! Takoj po upokojitvi pa je dobil pogodbo, s katero je vsak mesec iztržil nekaj tisoč evrov. Na naše vprašanje, za kakšne storitve prejema plačila, so na RTVS odgovorili: »Podjetje BorBER sodeluje in svetuje RTV Slovenija na področju mednarodnih projektov in mednarodnih koprodukcij in pomaga pri aktivnem udejstvovanju RTV Slovenija v okviru EBU (Evropske radiotelevizijske organizacije), kjer je bil Boris Bergant dolgoletni član vodstva EBU in njegov podpredsednik.«


Podobno velja tudi za Jureta Pengova, ki je »od leta 2007 do 2010 kot zunanji sodelavec Izobraževalnega središča RTV SLO prenašal svojo bogato znanje in delovne izkušnje na mlade novinarske sodelavce. Posebno opazna je bila njegova vloga pri izobraževalnem projektu usposabljanja romskih novinarjev, ki smo ga za skupino desetih romskih udeležencev izvedli v Izobraževalnem središču RTV SLO in tako omogočili kadrovsko podporo radijskim in televizijskim oddajam za romsko narodno skupnost v Sloveniji.« Kot so še odgovorili, je Pengov »iz naslova izobraževanja in usposabljanja (prenosa znanja) prejel v letu 2007 1.660 evrov bruto, v letu 2009  1.440 evrov bruto honorarja, letos pa do sedaj 1.848 evrov bruto honorarja.«


Zanimalo nas je tudi, kako je s honorarji voditeljev oddaje Pogledi Slovenija in njene konkurence Odkrito, ki je bila prvič na sporedu v torek. Uroš Slak in Bojan Traven za Poglede Slovenije prejemata mesečni honorar 4.500 evrov bruto plus DDV, Tanja Gobec pa za vodenje oddaje Odkrito ne dobiva posebnega honorarja, ampak je to del njenih rednih mesečnih delovnih obveznosti. Po podatkih supervizorja je mesečni honorar samostojne novinarke Tanje Gobec okoli 3000 evrov.


Zanimivo je še, da ima vodja službe za stike z javnostjo Sabrina Štimec Povšič kar dve zasebni firmi, kjer je polovična lastnica, druga lastnica je njena sestra Monika Povšič, ki je zaposlena v Delu. Gre za podjetji Biro Pubba in Arov, storitveno podjetje, d. o. o. Šefinja službe za stike z javnostjo RTV pa nobenega od podjetij (eno posluje in ima prihodke, drugo pa v zadnjem času ne) ni po pravilih in na zahtevo vodstva RTV, ne v preteklosti in ne v sedanjosti, prijavila. A glede na to, da na RTV vedo povedati, da v zvezi z več kot utemeljenim sumom korupcije vodje pravne službe Olge Škrube ne generalni direktor in ne nadzorni svet ne bodo ukrepali, je jasno, da bodo tudi Sabrini Štimec Povšič spregledali njeno »pozabljivost«.