Revija Reporter
Slovenija

Počivalšek Term Olimia očitno ne da iz rok: so bili pred leti njegovi posli z lastniškimi deleži le navidezni?

Marko Medvešek

5. sep. 2019 6:00 Osveženo: 12:42 / 05. 9. 2019

Deli na:

Zdravko Počivalšek, minister za gospodarstvo

Bobo

Gospodarski minister in bodoči predsednik koalicijske SMC Zdravko Počivalšek napreduje z načrti za državni turistični holding, v katerega bi vključili velika turistična podjetja v državni lasti. Eno od takih podjetij je Terme Olimia, v katerem je država to poletje še povečala svoj lastniški delež, obenem pa gre za podjetje, ki ga je pred prihodom na ministrstvo kar 15 let vodil Počivalšek.

Vladna turistična strategija predvideva ustanovitev posebnega sklada, na katerega bi prenesli »državne« turistične družbe. T. i. Sklad državnih turističnih naložb bo ustanovljen pod okriljem slabe banke (DUTB), nanj pa bodo za začetek prenesli državne delnice Istrabenz turizma. Po poročanju Dnevnika bo DUTB na čelo sklada imenovala Žigo Gregorinčiča, ki je v slabi banki zaposlen kot upravljavec premoženja.

Ob Termah Olimia in Istrabenz turizmu so med podjetji, ki naj bi prišla pod okrilje novega holdinga, še družbe Sava Turizem, Hoteli Bernardin, Hit, Adria Turistično podjetje, Thermana in Uniorjeva turistična družba Unitur. Država je imela sicer lani posredno ali neposredno v lasti 32 odstotkov hotelskih in igralniških družb.

Da bi uresničil svoje načrte po ustanovitvi novega holdinga, si je minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek zamislil odkup določenih deležev in podržavljenje nekaterih podjetij. To zdaj počne v Termah Olimia, sicer družbi, ki jo je nekoč vodil in kamor se je nameraval vrniti, če na lanskih državnozborskih volitvah ne bi bil izvoljen za poslanca. Minister je sicer še lani govoril, da država v turizmu nima kaj iskati – turistični holding naj bi le povečal vrednost družb, ki bi bile nato prodane.

Ko je leta 2014 šel v politiko in postal minister za gospodarstvo v vladi Mira Cerarja, je moral Zdravko Počivalšek prodati svoj lastniški delež v družbi Terme Olimia. Bil je namreč 34-odstotni lastnik družbe Biota, preko katere so imeli zaposleni v Termah Olimia v lasti 5,94 odstotka delnic term.

Slovenski državni holding (SDH) je julija od Nove KBM kupil 20,871-odstotni lastniški delež družbe Terme Olimia. Preko svojih družb je imela država že prej v lasti 57 odstotkov delnic te družbe (Kapitalska družba 25 odstotkov, Slovenske železnice 24 odstotkov, Družba za upravljanje terjatev bank in SDH pa po okoli štiri odstotke), s tem zadnjim nakupom pa je država presegla dodatni prevzemni prag v družbi Terme Olimia. SDH bo zato v imenu države objavila javno ponudbo za prevzem preostalih delnic Term Olimia.

Ko je leta 2014 šel v politiko in postal minister za gospodarstvo v vladi Mira Cerarja, je moral Zdravko Počivalšek prodati svoj lastniški delež v družbi Terme Olimia. Bil je namreč 34-odstotni lastnik družbe Biota, preko katere so imeli zaposleni v Termah Olimia v lasti 5,94 odstotka delnic term. Dnevnik  je leta 2016 razkril, da je Počivalšek 28-odstotkov Biota prodal kar omenjeni družbi, in to za smešno nizko ceno 2453 evrov, šest odstotkov Biota pa je za prav tako nizko ceno 526 evrov kupil Florjan Vasle, ki je Počivalška nasledil na čelu Term Olimia.

Dnevnik je opozoril, da je bil minister preko Biota lastnik okoli dveh odstotkov uspešnega in velikega turističnega podjetja – cena 3000 evrov za dvoodstotni delež Term Olimia pa pomeni, da bi bila celotna družba po taki cenitvi vredna le 150.000 evrov. Leta 2015 so imele Terme Olimia 17 milijonov prihodkov in več kot milijon evrov dobička. Počivalšek je zanikal, da je šlo za navidezni posel in vztrajal je, da Termami Olimia nima več ničesar. Tudi Biota je zatrjevala, da s takim sumljivim poslom niso shranili deleža za Počivalška, ko bi se ta nekoč iz politike vrnil v gospodarstvo.

Po neuradnih informacija naj bi domnevno sporne posle preverjala tudi finančna uprava, a naj bi bil, kot trdijo naši viri, postopek ustavljen.

Terme Olimia so bile še leta 2013 med podjetji, v katerih je država nameravala prodati svoj lastniški delež, po prihodu Počivalška na ministrstvo pa je prišlo do odločitve, da bo država v družbi obdržala kontrolni, vsaj 25-odstotni delež. Pet let kasneje ne le, da do privatizacije ni prišlo, temveč je država svoj lastniški delež v Termah Olimia še povečala.