Revija Reporter
Slovenija

Tako Počivalšek skupaj z Janšo gradi socializem: državnega turističnega holdinga nimajo nikjer v Evropi. Ali se zgledujeta po Venezueli?

Igor Kršinar

8. dec. 2020 11:20 Osveženo: 11:33 / 08. 12. 2020

Deli na:

Zdravko Počivalšek in Janez Janša v DZ

Primož Lavre

Minister za gospodarstvo in prvak SMC Zdravko Počivalšek se od leta 2017 zavzema za državni turistični holding, pod okriljem katerega bi v državni lasti ostala večina slovenskih hotelov. Njegov projekt naj bi užival podporo vseh koalicijskih partnerjev, tudi premierja Janeza Janše.

Na naše vprašanje, ali imajo v kateri evropski državi državni turistični holding oziroma podobno družbo in kolikšni tržni delež v svojih dejavnostih obsegajo takšne državne družbe, na ministrstvu nimajo odgovora.



Pojasnili so, »da je v obdobju priprave strategije trajnostne rasti slovenskega turizma v letu 2017 Republika Slovenija imela in ima še danes posredno oziroma neposredno v lasti več kot 30 odstotkov vseh hotelskih in igralniških podjetij v Sloveniji, ki se spopadajo z neučinkovitim upravljanjem in nezadostnimi vlaganji.«

»Strokoven in transparenten model prestrukturiranja hotelskega portfelja v lasti države gre v smeri maksimizacije potenciala za rast portfelja. Dodajamo, da je področje turizma v pristojnosti posamezne države in ni harmonizirano na nivoju EU, zato so tudi deleži lastništva s strani posamezne države v tej panogi različni,« še dodajajo.

Na ministrstvu so nam celo predlagali, da se v zvezi s temi vprašanji obrnemo na Slovenski državni holding, kar je milo rečeno smešno, saj bi moralo ministrstvo pridobiti ustrezne primerljive podatke s tujino, preden je minister Počivalšek sploh začel zagovarjati rešitev, ki je ne poznajo nikjer drugje v EU, katere članica je Slovenija.

Prvi mož Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo: »Po informacijah, s katerimi razpolagamo, takšne prakse državnega turističnega holdinga v evropskih državah ne obstajajo.«

Takšnega primera ne pozna niti prvi mož Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo: »Z vsebino projekta državnega turističnega holdinga nikoli nismo bili seznanjeni, poznamo le informacije, ki so bile objavljene v medijih. Po informacijah, s katerimi razpolagamo, takšne prakse državnega turističnega holdinga v evropskih državah ne obstajajo.«

Kot pišemo v tiskani izdaji revije Reporter, naj bi naslednje leto država odkupila 43-odstotni delež ameriškega sklada York v družbi Sava, kar naj bi nas stalo predvidoma 32 milijonov evrov. Prejšnji ponedeljek je nadzorni svet SDH prižgal zeleno luč za ta odkup, Počivalšek pa se je na tviterju pohvalil, da so si glede tega odkupa in strategije konsolidacije slovenskega turizma v koaliciji enotni.

Poleg Yorka sta 46-odstotna lastnika Save še SDH in Kapitalska družba, vsi trije pa so tudi upniki družbe, do katerih ima Sava še okoli 60 milijonov dolga, ki ga mora poplačati do konca junija prihodnje leto. Z odkupom deleža Yorka bi tako država postala okoli 90-odstotna lastnica Save, v katero spada tudi družba Sava Turizem.

Družba Sava Turizem je največja ponudnica turističnih storitev v Sloveniji, ki upravlja s hoteli, apartmajskimi naselji, kampi, termalnimi kompleksi in wellness centri, konferenčnimi centri in golf igriščem. Pod njenim okriljem so Sava hoteli Bled, Terme 3000 (Moravske Toplice), Terme Ptuj, Zdravilišče Radenci in od lani še Hoteli Bernardin z destinacijami v Portorožu, Izoli in Strunjanu.

V Slovenskem turističnem holdingu pa bi Počivalšek povezal še družbe Istrabenz Turizem (šest hotelov v Portorožu, Terme Portorož, enajst restavracij in hotelska plaža Meduza), Hit Alpinea (Hitovi hoteli v Kranjski Gori), Terme Olimia (Podčetrtek), Unitur (smučišče Rogla in Terme Zreče), Thermana Laško in Adria Ankaran. Tako bi nastal ogromen turistični kompleks v državni lasti, ki bi upravljal z nekaj manj kot četrtino vseh turističnih zmogljivosti v državi.

Počivalšek vodi stranko SMC, ki se predstavlja kot liberalna stranka, te pa se povsod po svetu zavzemajo za privatizacijo gospodarstva. Zato je najmanj nenavadno, da se taka stranka oziroma njen prvak v Sloveniji zavzema za podržavljanje turistične panoge, ki je daleč najuspešnejša v zasebni lasti.

Paradoks vsega skupaj pa je, da največjo oporo pri podržavljanju turistične dejavnosti Počivalšku nudi premier Janez Janša, čigar stranka SDS je članica Evropske ljudske stranke in se uvršča med desnosredinske stranke ter pogosto kritizira socializem, ki ga v tem primeru sam gradi skupaj s Počivalškom. Seveda pri tem ne gre za ideologijo, ampak za pragmatizem, kako za vsako ceno obdržati oblast.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24