boštjan-močnik 2 Svet24.si

Brigadir Boštjan Močnik: »Kdo pa bo pomagal, ko...

pgd-križe, pgd-tržič, požar-sebenje Svet24.si

Foto: Zagorela hiša v občini Tržič

1715253201-dsc9430-01-1715253168875 Necenzurirano

Ukradeni otroci: kako je Matej Tonin sunil delo ...

anze logar pl3 Reporter.si

Anže Logar izzval Janšo: »Pripravljen sem na ...

acun ilicali maribor af Ekipa24.si

Turški milijonar je bil navdušen! Ljudski vrt ...

Nizozemska Revija Stop

Nizozemska izključena iz finala Evrovizije 2024

luka doncic dallas pm Ekipa24.si

Kar je 'pretepeni' in poškodovani Dončić ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pahor: Spomenik vsem žrtvam vojn je spomin in opomin

Deli na:
Pahor: Spomenik vsem žrtvam vojn je spomin in opomin

Foto: Bobo

V enaki meri gre za to, da si spomenik zaslužijo mrtvi, kot za to, da ga potrebujemo živi. Gre za spomin in opomin, je na včerajšnji slovesnosti ob odprtju postavitvenega prostora za spomenik vsem žrtvam vojn dejal predsednik republike Borut Pahor. Postavitev spomenika, ki bo stal na Kongresnem trgu v Ljubljani, je predvidena za prihodnje leto.

Spomenik bosta sestavljala dva stebra, ki bosta povezana v temelju in naj bi prikazovala enotnost v dvojnosti. Na spomeniku bo zapisan verz Otona Župančiča iz pesnitve Duma: Domovina je ena, nam vsem dodeljena in eno življenje in ena smrt. Avtorji spomenika so Rok Žnidaršič, Mojca Gabrič, Samo Mlakar in Žiga Ravnikar.

Spomenik po Pahorjevih besedah sledi tradiciji večine evropskih držav, ki imajo postavljena obeležja v spomin ljudem, ki so umrli v vojnah.

Pahor je o spomeniku dejal: "Niti za trenutek nismo pomislili, da postavitev takega spomenika zaključuje stremljenje k narodni pomiritvi in spravi, pač pa prav obratno, da jo želi spodbuditi in ohranjati."

Po njegovem mnenju imamo Slovenke in Slovenci eno državo, vsi pa si zaslužimo tudi eno domovino. "Prizadevati si moramo za tisto, kar nam je skupnega, spoštovati pa tisto, v čemur smo si različni," je dodal.

Slovesnosti so se poleg predsednika republike udeležili tudi premier Miro Cerar, predsednik DZ Milan Brglez, predsednik državnega sveta Mitja Bervar, ljubljanski župan Zoran Janković, varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer in drugi.

Cerar je dejal, da se dogodka veseli: "Verjamem, da je to korak k temu, da bomo znali s še bolj pietetnim in spoštljivim odnosom pogledati nazaj v zgodovino in se iz nje učiti."

Nekateri so povabilo na dogodek zavrnili, med njimi poslanska skupina SDS. Njen vodja Jože Tanko je odsotnost obrazložil v pismu Pahorju. V njem je predsednika države vprašal, ali resnično verjame, da načrtovani spomenik pomeni korak k spravi.

V poslanski skupini SDS menijo, da temu ni tako. Med drugim jih moti oblika spomenika. "Na prvi pogled je jasno, da takšen spomenik z dvema ločenima stebroma, ki se nikjer ne stikata, ne simbolizira želje po spravi, temveč je njegov namen trajno ohranjanje delitev," v pismu pravi Tanko.

V poslanski skupini SDS verjamejo, da je predpogoj za spravo prosta pot za resnico o preteklosti. Osamosvojitev Slovenije je po njihovem prepričanju sicer pomenila priložnost za spravo, vendar je bila ta priložnost hitro zapravljena.

Premier Cerar pa meni, da se tisti, ki želijo v spomeniku videti še en korak k razdoru, motijo: "Njihova pravica je, da tako razmišljajo, ampak jaz mislim, da je to korak, ki nas povezuje in ki nas mora povezovati."

Septembra 2009 je bila v DZ sprejeta novela zakona o vojnih grobiščih, ki določa, da se v glavnem mestu države postavi spomenik vsem žrtvam vojn in revolucionarnega nasilja. Decembra 2014 je bila na srečanju štirih predsednikov podprta dejavnost, potrebna za postavitev spomenika, naročnik javnega natečaja za izbiro spomenika pa je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.