Pahor je v pogovoru pred dnevom državnosti opomnil, da v demokratičnih družbah politiki lahko funkcionirajo le, če imajo zaupanje ljudi. Brez zaupanja je lahko strukturno ogrožena demokracija, pojavljajo pa se avtokratske težnje, ki pri ljudeh naletijo na več razumevanja.
"Svet je sedaj na križišču, ko lahko opazujete, da ljudje z večjim razumevanjem, kot bi si osebno to želel, sprejemajo avtokracijo kot način upravljanja z javnimi zadevami, ker si mislijo, da demokracija nima nobenih primerljivih prednosti. To zame predstavlja velikanski problem," je dejal in povedal, da je to tudi eden od razlogov, da je minuli teden nagovoril poslance v DZ in jih pozval k čim prejšnji uveljaviti ustavne odločbe o volilni zakonodaji.
"Ker si ne želim, da bi se z neveljavnimi volitvami zamajala slovenska demokracija. Ta mora ostati," je dejal in dodal, da je bila slovenska država ustanovljena z demokratičnimi procesi. "Demokracija Slovence varuje, zato moramo mi varovati demokracijo," je bil jasen.
V tej luči je spregovoril tudi o protivladnih protestih. Izpostavil je, da na protestih ni mogoče pričakovati politične korektnosti, ključno pa je, da ni fizičnega ali verbalnega nasilja in da se izogiba grožnjam s smrtjo, pri čemer, kot je poudaril, misli na grožnje fizičnim osebam, ne fenomenom.
Znova je pozval k sodelovanju in krepitvi državnosti navznoter in navzven. Pa tudi k potrpežljivosti. Velika napaka tistih, ki prihajajo v politiko je, da mislijo, da se da stvari spremeniti čez noč, je ocenil.
Na vprašanje o kvalitetah politikov in voditeljev je ocenil, da večina ljudi stremi k temu, da bi šel svet na bolje. Obstajajo tudi voditelji, ki nagovarjajo s sovraštvom in nasprotovanjem, tudi za takimi gredo ljudje, "a običajno ne prinesejo nič dobrega". Zato upa, da bodo prišli mladi ljudje, ki bodo z neko novo politično fantazijo nagovorili svet in ga mirno pripeljali iz trenutnega zapletenega položaja.
Epidemija novega koronavirusa je po Pahorjevem mnenju sicer marsikoga opozorila, da moramo paziti nase in tudi drug na drugega. Razume pa, da je povečana potreba po strpnosti v času epidemije botrovala večji nepotrpežljivosti pred počitnicami.
Glede dejstva, da DZ ni izvolil ustavnega sodnika, pa je Pahor izpostavil, da je na koncu to politična odločitev, kar morajo razumeti tudi kandidati in da upa, da se bodo kljub temu na ponovljen poziv prijavili dobri kandidati, ki jih bo lahko predlagal v izvolitev DZ.
Pahor: Ne želim, da bi se z neveljavnimi volitvami zamajala slovenska demokracija
25. jun. 2020 6:00
Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru za Radio Ognjišče med drugim spregovoril o nizkem zaupanju v politične institucije. Opozoril je, da bi to lahko zdrsnilo "pod kritično mejo, kar bo kdo razumel kot klic k avtokraciji mimo demokratičnih institucij". "To se preprosto ne sme zgoditi," je dejal in pozval k varovanju demokracije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke