Z novelo zakona o verski svobodi se ne ukinja verska oskrba v Slovenski vojski (SV), je na današnji seji odbora za obrambo zagotovil direktor urada za verske skupnosti Aleš Gulič. Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič noveli kljub temu nasprotuje, saj bi se s tem "zmanjšali standardi verske oskrbe v vojski", kar po njenih besedah ne bi bilo prav.
Odbor za obrambo je danes kot zainteresirano delovno telo na nujni seji obravnaval predlog novele zakona o verski svobodi, ki izenačuje verske skupnosti s svetovnonazorskimi združenji, na novo ureja registracijo verskih skupnosti in financiranje ter ukinja plačilo socialnih prispevkov za verske uslužbence. Obenem prepoveduje zaposlovanje verskih uslužbencev kot javnih uslužbencev v bolnišnicah, zaporih, upokojenskih domovih, vojski in policiji.
Direktor urada za verske skupnosti Aleš Gulič je na seji poudaril, da je bil obstoječi zakon o verski svobodi v ustavni presoji. Ustavno sodišče je v svojem odgovoru izpostavilo ločenost Cerkve od države, pri čemer je med simbolnimi področji izpostavilo tudi zaposlovanje v državnih službah, je povedal Gulič.
Izpostavil je, da se z novelo ne ukinja verska oskrba v Slovenski vojski, pač pa jo "kvečjemu širi", in sicer v smislu zagotavljanja enakopravnosti verskih skupnosti in enakopravnosti verujočih. To bi po njegovih besedah novela zakona omogočila.
Ministrica za obrambo Ljubica Jelušič je Guliču odgovorila, da ustavno sodišče ni presodilo, da bi bil obstoječi zakon o verski svobodi v neskladju z ustavo, zato ne vidi utemeljenih razlogov za odpravljanje obstoječe ureditve. Sistem tovrstne oskrbe bi se po njeni oceni ob morebitnem sprejemu novele podrl, Slovenija pa bi bila na tem področju neprimerljiva z drugimi evropskimi državami, je poudarila.
Izpostavila je, da verski uslužbenci, ki so sedaj zaposleni v vojski, svoje delo opravljajo zelo dobro. Njihovo delo ni moteče oz. je celo "zelo dobro sprejeto", tako pri vernih kot pri ljudeh z drugačnimi nazorskimi pogledi na svet, je še poudarila Jelušičeva.
Načelnik generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner pa je med drugim dodal, da bi bilo problematično, če verski uslužbenci v vojski ne bi bi imeli cerkvenega pooblastila, saj ne bi mogli deliti zakramentov, na drugi strani pa bi bilo prav tako težavno, če ne bi bili ustrezno vključeni v vojaško organizacijo.
Nasprotovanje zakonu so izrazili tudi opozicijski poslanci iz vrst SDS Jožef Jerovšek, Milenko Ziherl in Robert Hrovat, ki je ocenil, da gre pri noveli, ki jo je predlagala skupina koalicijskih poslancev, za predvolilno, ideološko obarvano tematiko.
Koalicijski člani komisije se današnje seje odbora niso udeležili. Že v torek so člani odbora Dušan Kumer, Janez Kikelj, Anton Anderlič, Tadej Slapnik, Joško Godec in Melita Župevc v sporočilu za javnosti zapisali, da seji nasprotujejo. Predsednik odbora Jerovšek je namreč po njihovem mnenju s sklicem seje na to temo zlorabil pooblastila in vodenje odbora izkoristil za strankarske namene.