V NSi in SLS pričakujejo podporo vseh strank noveli zakona o verski svobodi zaradi odprave neustavnosti
5. mar. 2013 13:44 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V poslanskih skupinah NSi in SLS pričakujejo podporo vseh strank njihovemu predlogu novele zakona o verski svobodi, saj "gre za uresničevanje odločbe ustavnega sodišča", je poudaril prvopodpisani pod predlogom Matej Tonin (NSi). Da gre pri spremembah izključno za usklajevanje zakona z ustavo in se ne odpira ideološke razprave, menijo tudi v SLS.
Poslanci NSi in SLS predlagajo spremembe omenjenega zakona v členih, ki jih je ustavno sodišče leta 2010 razglasilo za neustavne in jih razveljavilo. Predlog novele na novo ureja pogoje za registracijo števila članov verske skupnosti. Po novem pogoj za registracijo ne bi bil več 100 polnoletnih članov in deset let delovanja skupnosti v Sloveniji, temveč bi lahko skupnost registriralo najmanj 20 polnoletnih članov, ki so državljani Slovenije ali tujci s stalnim prebivališčem v Sloveniji, desetletno obdobje delovanja skupnosti pa se ne bi več zahtevalo.
Prav tako pa predlog na novo ureja delovanje duhovnikov v zaporih in javnih bolnišnicah ter socialno varstvenih zavodih. Po odločbi ustavnega sodišča je v neskladju z ustavo možnost zaposlovanja duhovnikov v omenjenih ustanovah, če je v njih dovolj veliko število oseb iste veroizpovedi. Poslanci SLS in NSi pa predlagajo, da bi v omenjenih primerih pristojno ministrstvo zgolj zagotovilo potrebno število duhovnikov in jim za opravljeno delo nudenja individualne in kolektivne verske duhovne oskrbe zagotovilo denarno odmeno, ki sorazmerno glede na opravljeno delo v razmerju do polnega delovnega časa ustreza višini povprečne bruto plače v Sloveniji.
Kot je za STA pojasnil vodja poslanske skupine NSi Tonin, težko razume, da bi noveli kdorkoli nasprotoval, ker gre za uresničevanje odločbe ustavnega sodišča in za odpravljanje neustavnih posledic. Tonin je v zvezi s tem govoril z vsemi poslanskimi skupinami razen s SD in, kot pravi, zadržkov ni videl.
Glede potrebnega števila oseb za registracijo verske skupnosti je dejal, da imajo verske skupnosti po zakonu več avtonomije kot društva, zato so pogoj postavili na 20 oseb. Ustavno sodišče primernega števila sicer ni določilo, po Toninovih besedah pa je 20 relativno nizka številka.
V poslanski skupini SLS se zavzemajo predvsem za to, da se neusklajenost z ustavo uredi s posebno zakonsko novelo. "Tako se potrebna ustavna uskladitev ne more uporabiti kot pretveza pri uvajanju kakšnih novih vsebinskih rešitev, ki bi kakorkoli neusklajeno posegale v položaj verskih skupnosti. To bi namreč odprlo nova ideološka trenja, ki so v trenutni gospodarski situaciji za državljanke in državljane popolnoma nepotrebna," je za STA pojasnil vodja poslanske skupine SLS Mihael Prevc.
Ker vsebina predlagane novele to upošteva, po njegovih besedah pričakujejo podporo vseh poslanskih skupin. Zakonski predlog po Prevčevem mnenju ne odpira novih dilem in morebitnih nesoglasij, vsebina predloga pa se "ne širi na področja, ki bi utegnila razvneti ideološko razpravo".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke