NSi: Državni svet bi z referendumom državi zabil avtogol
29. okt. 2012 12:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Državni svet bi s sklicem referendumov o zakonih o državnem holdingu in slabi banki Sloveniji zabil avtogol, meni predsednica stranke NSi Ljudmila Novak. Ukrepi so potrebni in pozitivni, tako so jih sprejeli tudi finančni trgi, dodaja in se sprašuje, kakšni so dejanski razlogi za poskus blokade teh zakonov.
"Državni holding in slaba banka sta odgovor na finančno krizo v Sloveniji. Že sam sprejem teh zakonov je dal pozitivne signale finančnim trgom. Mnogi strokovnjaki, tudi mednarodni, so podprli to odločitev," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejala Novakova.
Po njenem mnenju je v Sloveniji težko priti do konsenza, do rešitve, s katero bi se vse strani strinjale, najslabše pa da bi bilo, če ne bi naredili ničesar.
Novakova se sprašuje, kakšni so dejanski razlogi, da želijo nekateri blokirati uveljavitev teh zakonov. "Po mojem mnenju tudi zaradi tega, ker se bojijo, da bi se z ustanovitvijo slabe banke odkrilo, kdo je dajal kredite, ki niso bili zavarovani, in ali gre za klientelistične povezave, ter ker je z zakonom določena kazenska in odškodninska odgovornost za dajanje nezavarovanih kreditov na podlagi političnih povezav," je dejala.
Dodaja, da poleg tega zakon podaljšuje zastaralni rok za ta "mafijska dejanja" za štirikrat, zato da je razumljivo, da se nekateri tega bojijo in si želijo na vse mogoče načine to preprečiti.
Ob tem se sprašuje, ali gre morda pri možnosti referenduma državnega sveta za nekakšno volilno kampanjo državnih svetnikov, saj so pred vrati volitve v državni svet.
"O nekaterih od teh svetnikov doslej skoraj nismo slišali, nekateri so pa politično zelo sporni, ker so očitni podporniki levice, predsednika Danila Türka, Zorana Jankovića. Če gre za volilno kampanjo, bomo to volilno kampanjo zelo drago plačali vsi davkoplačevalci in vsa Slovenija," je prepričana.
"S sklicem referenduma bi državni svet zabil Sloveniji avtogol. Kajti s temi ukrepi smo poslali pozitivne signale na finančne trge in tako so bili tudi sprejeti. S ponovnim odpiranjem te teme in s preprečitvijo uveljavitve teh zakonov z referendumi, pa dejansko pomeni za Slovenijo velik udarec," dodaja.
Ocenjuje, da bi imela referenduma širše posledice za Slovenijo, zato upa, da svetniki ne bodo izglasovali referendumov. Prepričana je tudi, da bi morali sklicatelji referendumov finančno odgovarjati za posledice.
Na vprašanje, zakaj se predpostavlja, da zakona na referendumu ne bi dobila podpore, Novakova odgovarja, da je v Sloveniji "dobre rešitve zelo težko prepoznati, gleda na to koliko različnih strokovnjakov se opredeljuje tako ali drugače in tudi glede na medijsko podporo".
"Najslabša rešitev bi bila, da bi bila kaznovana cela Slovenija zato, ker so nasprotniki Janeza Janše zelo glasni. Če nekdo ne mara Janeza Janše, je to njegov problem oz. je največ to lahko problem obeh, ne more pa biti zato talec vsa Slovenija," še meni.
Glede protesta, ki so ga za 17. november v Ljubljani napovedale nekatere sindikalne centrale, se sprašuje, "kdaj se bo pojavil junak, ki bo napovedal demonstracije proti vsem tistim, ki zavirajo delo vlade". Pravi, da bi sprejela bolj odločne ukrepe, če bi imela več moči. "Tako pa vemo, da so v Sloveniji poleg močnih sindikatov, ki so premalo konstruktivni, ki preveč gledajo na ozke interese čedalje manjše skupine ljudi in ki ne predlagajo konstruktivnih rešitev," dodaja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke