Nova, nevarna praksa tožilstva: poskus preprečitve preiskovalnega dela novinarjev
30. sep. 2014 8:58 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Dragica Kotnik je sicer vmes podala nadzorstveno pritožbo zaradi sojenja v nerazumnem roku.
Danes bi se morale vsem novinarjem prižgati rdeče luči, celotna novinarska srenja bi morala sprožiti alarm najvišje stopnje ogroženosti – medijske svobode. Novinarju Mitji Lomovšku namreč tožilstvo očita napeljevanje h kaznivemu dejanju, zato ker je od uradne osebe pridobil dokument in ga objavil na portalu Požareport. Človek se vpraša, kje je dno pravosodne mlakuže.
Afera Baričevič dobiva epilog. Tožilstvo je zoper višjo državno tožilko Dragico Kotnik vložilo obtožni predlog zaradi domnevne zlorabe tožilskih pooblastil, poroča STA in se sklicuje na Okrožno sodišče v Ljubljani. Očitajo ji zlorabo uradnega položaja, ker naj bi novinarju posredovala tožilski dokument iz afere Baričevič. Zdaj pa pozor! Novinarju Mitji Lomovšku tožilstvo ne očita izdaje uradne skrivnosti, ne preganja ga zaradi same vsebine, ampak mu očita napeljevanje h kaznivemu dejanju. Torej očita mu, da naj bi od tožilke Kotnikove pridobil dokument. To je zelo nevarno za svobodo opravljanja novinarskega poklica.
Da bodo novinarji protestirali, je iluzorno pričakovati, čeprav je definicija kaznivega dejanja Lomovška, ki je na spletnem portalu Požareport objavil tožilski predlog za izdajo odredbe za pregled telefonskih pogovorov (iz njega izhaja, da so kriminalisti na Oražnovi ulici v Ljubljani, kjer so trije bulmastifi do smrti obgrizli lastnika Saša Baričeviča, našli sledove takrat neznane krvi), škandalozna. Poenostavljeno pomeni, da v primeru, ko novinar pri svojem preiskovalnem delu pridobi dokumente, napeljuje h kaznivemu dejanju. Torej je tudi on kriv. Ne zato, ker bi bila njegova objava neresnična, ker bi z objavo oviral preiskavo ali ji škodil, ampak zato ker je pridobil dokument.
Medijska srenja je skočila v zrak, ko je ljubljansko okrajno sodišču za sredino oktobra razpisalo predobravnavni narok zoper novinarko Dela Anuško Delić, ki ji tožilstvo očita kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov, ko je v več člankih pisala o ekstremističnih skupinah v Sloveniji. Če je to še nekako za nekatere razumljiva reakcija oblasti, ker je objavila zaupne dokumente varnostne službe, pa gre tožilstvo očitno v zadevi Lomovšek še korak dlje. Namreč, obtožba pomeni, da v tistem trenutku, ko novinar skuša pridobiti dokumente od uradne osebe oziroma ko pridobi dokumente, napeljuje h kaznivemu dejanju. Kar pa je pregonljivo. Torej, če se novinar hoče izogniti kakršnemukoli pregonu, sploh ne sme poskusiti, da bi prišel do dokumentov, ki ga zanimajo in ki bi mogoče potrjevali njegovo zgodbo.
Prav zato je je tožilska obtožba grožnja novinarjem, pomeni poskus, da se novinarjem prepreči preiskovalno delo, kar pa je alarmantno za medijsko svobodo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke