Predsednica Pirc Musar v ozadju nove politične stranke: združenje ONA VE in Tatjana Bobnar?!
Po naših informacijah naj bi predsednica Nataša Pirc Musar razmišljala o ustanovitvi svoje stranke, ki je sicer ne bi vodila, ampak zgolj podpirala.
Njeno strukturo naj bi prevzelo združenje Ona ve, ki ga je Pirc Musarjeva soustanovila, stranko pa bi verjetno vodila njena svetovalka, nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, v novi politični združbi pa bi lahko pristala tudi iz Gibanja Svoboda izključena poslanka Mojca Šetrinc Pašek. Stranka naj bi predvidoma nastopila na državnozborskih volitvah prihodnje leto.
Združenje za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja Ona ve je bilo ustanovljeno junija 2021, njene ustanoviteljice pa so poleg Pirc Musarjeva še sedanja evropska komisarka Marta Kos, nekdanja ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh in uslužbenka Ukoma Mateja Malnar Štembal. Predsednica združenja je bila do izvolitve za komisarko Marta Kos.
Kot so zapisali na svoji spletni strani, so prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje, ki povezuje strokovnjakinje z različnih področij in tem ter promovira njihovo znanje na način, da bodo v družbi bolj prepoznavne: »Naš namen je druženje strokovnjakinj in medsebojno spodbujanje žensk, da bodo imele več poguma za nastope v medijih in na javnih prireditvah ter s tem prispevati k večji enakosti zastopanosti žensk v Republiki Sloveniji.«
Strukturo nove stranke naj bi prevzelo združenje Ona ve, ki ga je Pirc Musarjeva soustanovila, stranko pa bi verjetno vodila njena svetovalka, nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar. Stranka naj bi tudi predvidoma nastopila na državnozborskih volitvah prihodnje leto.
Združenje trenutno šteje 583 strokovnjakinj, med njimi so tudi (bivše) političarke, kot že omenjeni nekdanji ministrici Tatjana Bobnar in Emilija Stojmenova Duh, med članicami so tudi predsednica stranka Naša dežela Aleksandra Pivec, evropska poslanka Gibanja Svoboda Irana Joveva, domžalska županja Renata Kosec, nekdanja državna sekretarka Monika Kirbiš Rojs, sopredsednica Vesne Urša Zgojznik.
Zato najbrž ne bo težko zbrati 200 ustanovnih članov oziroma članic, potrebnih za ustanovitev stranke, četudi se ji verjetno večina iz združenja Ona ve ne bo pridružila. Bobnarjeva se sicer že nekaj časa omenja kot možna predsednica nove stranke, ki bi jo ustanovili pred volitvami. Z njo naj bi nagovorili predvsem razočarane volivce Svobode, zlasti kritične do premierja Roberta Goloba.
Med njimi je tudi predsednica Pirc Musarjeva, ki odločno podpira svojo svetovalko Bobnarjevo. Kot je znano, je Bobnarjeva ob odstopu z ministrskega položaja Goloba obtožila političnih pritiskov nanjo in poskuse vplivanja na delo policije. Skupaj z nesojenim generalnim direktorjem policije Boštjanom Lindavom pa je premierja obtožila še vplivanja na aretacijo ruskih vohunov, kar je direktor Sove Joško Kadivnik ostro zavrnil.
Zato pa so policisti pod taktirko specializiranega državnega tožilstva zoper premierja vložili kazensko ovadbo, prav tako je preiskavo uvedla KPK, ki je vse vpletene v spor že zaslišala. Če bo KPK presodila, da je premier Golob kršil integriteto, še posebej, če bi zoper njega postopek nadaljevalo še specializirano državno tožilstvo, se utegne zamajati koalicija. V tem primeru tudi niso izključene predčasne državnozborske volitve.