Revija Reporter
Slovenija PLUS

Diplomacija gospe predsednice: državniški turizem Nataše Pirc Musar

Dejan Steinbuch
1 423

18. maj. 2025 19:59

Deli na:

Uradni obisk Kazahstana konec marca. Ta srednjeazijska država sodi v kategorijo držav, za katere bi težko rekli, da je sodelovanje z njimi za Slovenijo strateškega pomena.

UPRS

Ko je Nataši Pirc Musar v drugem krogu predsedniških volitev novembra 2022 le uspelo premagati glavnega nasprotnika Anžeta Logarja, smo se spraševali, kako se bo novoizvoljena predsednica republike znašla v zunanji politiki, na diplomatskem parketu. Teh izkušenj namreč ni imela ne kot odvetnica, še manj pa kot nekdanja novinarka in televizijska napovedovalka. Poleg tega sta njena predhodnika postavila zelo visoke standarde. Borut Pahor je bil v mednarodnih odnosih kot riba v vodi, Danilo Türk pa se je zaradi svojih diplomatskih referenc tako ali tako zdel idealen za predsednika države. Po dveh letih in pol predsedniškega mandata je čas za inventuro; kaj je Nataša Pirc Musar dobrega storila, kje ji je spodrsnilo in v čem je pravzaprav glavna težava njenega mednarodnega delovanja.

22. decembra 2022 se je prva predsednica v zgodovini Slovenije vselila v skromno predsedniško palačo na Erjavčevi ulici v Ljubljani, kjer je častna straža predvidena le ob protokolarnih dogodkih, sicer pa vsakokratni šef države lahko le sanja o predsedniški palači in osebni gardi. Prihod Nataše Pirc Musar je bil odmeven, saj je predsednica postala znana medijska osebnost, ki se nikoli zares ni ukvarjala s politiko in je v intervjujih rada poudarjala, da je politika sploh ne zanima. A ker se zarečenega kruha največ poje, je gospa Pirc Musar na koncu postala celo predsednica republike, kar je najpomembnejša politična funkcija v državi.