Obisk bo na povabilo predsednika Ukhnaa Khurelsukha namenjen spodbujanju sodelovanja med državama na področjih gospodarstva, turizma, povezljivosti, raziskav, boja proti podnebnim spremembam, spodbujanja trajnostnega razvoja in opolnomočenja žensk.
Državi želita s krepitvijo političnega dialoga okrepiti tudi sodelovanje v okviru mednarodnih organizacij in forumov. Lani je Slovenijo obiskala zunanja ministrica Mongolije Batmunkh, ki se je udeležila diplomatske konference, na kateri je bila sprejeta Ljubljansko-haaška konvencija o mednarodnem sodelovanju pri preiskavah in pregonu genocida, hudodelstev zoper človečnost, vojnih hudodelstev in drugih mednarodnih hudodelstev (LHC). Letos pa se je na političnih konzultacijah v Mongoliji mudila državna sekretarka Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Sanja Štiglic.
Predsednica bo kot osrednja gostja nastopila na Svetovnem ženskem forumu in se udeležila še dveh okroglih miz o pomenu žensk pri sprejemanju politik za lajšanje podnebnih sprememb.
Poleg osrednjega srečanja z gostiteljem, mongolskim predsednikom Ukhnom Khurelsukhom, se bo predsednica predvidoma sestala tudi s tamkajšnjim predsednikom parlamenta Dashzegvejem Amarbayasgalanom in predsednikom vlade Luvsannamsrainom Oyun-Erdenom.
Pogovori bodo namenjeni krepitvi dvostranskih odnosov na političnem, gospodarskem in drugih področjih, sodelovanju v mednarodnih organizacijah, še posebej na področju Agende ženske, mir in varnost, boja proti nekaznovanosti in enakopravnosti spolov, kakor tudi odnosom med EU in Mongolijo in aktualnim razmeram v svetu, s poudarkom na Ukrajini, varnostnim razmeram v severovzhodni Aziji ter razmeram v Srednji Aziji. V tej povezavi bosta oba predsednika držav podpisala tudi izjavo, s katero bosta potrdila namero za sodelovanje na izpostavljenih področjih.
Ob robu obiska bo državni sekretar Marko Štucin podpisal tudi Memorandum o sodelovanju na področju turizma med Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport Republike Slovenije in Ministrstvom za kulturo, šport, turizem in mladino Mongolije.
Predsednico v Mongolijo spremlja tudi gospodarska delegacija, ki se bo o možnostih prodora na mongolski trg s partnerji pogovarjala na poslovnem forumu, ki bo potekal drugi dan obiska. Poslovni forum predstavlja pomembno priložnost za predstavitev možnosti za sodelovanje na področju farmacije, pametnega kmetijstva, prehrane, digitalizacije in umetne inteligence.
Foruma se bodo udeležili predstavniki podjetij, ki že delujejo na mongolskem trgu, kot sta Krka in Medex, in predstavniki podjetij, ki vidijo priložnosti za širitev svoje dejavnosti, kot so Duol, Adventure Travel, Emr Svet, Impact Hero GMBH, Tajfun Planina in Enetra.
Pri organizaciji obiska sodeluje tudi Gospodarska Zbornica Slovenije, katere tim strateškega razvoja in internacionalizacije je vložil veliko angažmaja, da je v času največje poletne sezone zbral 12 uspešnih podjetij, ki so že prisotna na Mongolskem trgu, ali pa imajo velik interes, da na ta trg šele vstopijo. V delegaciji bodo tudi predstavnica agencije SIPRIT, predstavnica STO in predstavniki treh turističnih podjetij.
Slovenija z Mongolijo deli svoje znanje in izkušnje pri trajnostnem gospodarjenju z gozdovi in področju usposabljanja mongolskih mirovnikov na tematiko enakosti spolov.
Predsednica republike Pirc Musar se bo v času obiska udeležila ene od delavnic na temo opolnomočenja žensk v gozdarstvu, kot del tekočega razvojnega projekta Slovenije v Mongoliji, namenjenega prenosu znanja Slovenije na področju trajnostnega gospodarjenja z gozdovi skozi opolnomočenje žensk na ruralnih področjih. Projekt, ki ga podpira zunanje ministrstvo in v njem sodeluje Gozdarski inštitut Slovenije, podpira prizadevanja mongolskega predsednika, ki želi s pobudo One Billion trees zaustaviti krčenje gozdnih površin v državi. S pobudo želijo zasaditi 1 milijardo novih dreves v državi.
Slovenska predsednica bo tudi sama v času obiska simbolično zasadila rdeči bor. Predsednica bo slavnostno odprla tudi fotografsko razstavo Matjaža Tančiča Varuhi zemlje, ki predstavlja zgodbe žensk s podeželja in njihovo povezanost z okoljem.
Predsednica Pirc Musar bo kot častna gostja foruma skupaj s predsednikom Khurelsukhom osrednja govorka na Svetovnem ženskem forumu, kjer bo poleg govora na plenarnem zasedanju nastopila na panelu na temo vloge žensk v boju proti podnebnim spremembam.
Ostali paneli bodo obravnavali vpliv podnebnih sprememb na ženske v ruralnih območjih, vlogo žensk v prehranski varnosti, pomen izobraževanja za opolnomočenje žensk in deklet ter izzive in priložnosti žensk na področju športa, umetnosti in kulture. V okviru foruma bo potekal stranski promocijski dogodek na temo trajnostnega upravljanja z gozdovi v soorganizaciji Gozdarskega inštituta RS in Mongolske agencije za gozdove.